KONIEC NABORU NA DOC DEVELOPMENT! PIERWSZE FILMY Z DOC DEVELOPMENT JUŻ ZDOBYWAJĄ NAGRODY!

Już tylko do 5 czerwca 2023 roku można zgłaszać się na 5. edycję DOC DEVELOPMENT – intensywnego programu rozwoju, kierowanego do reżyserów z projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie rozwoju. Zwieńczeniem programu jest prezentacja projektów zainteresowanym producentom.

Film „Skąd Dokąd” Maćka Hameli, rozwijany na Doc Development 2022, wygrał Konkurs Polski na Millenium Docs Against Gravity i został zakwalifikowany na festiwal w Cannes. W konkursie MDAG brał też udział film „Dziewczyńskie historie” Agi Borzym – rozwijany na Doc Development 2021.

 

DOC DEVELOPMENT to półroczny program intensywnego rozwoju dla reżyserów z projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie. Podczas warsztatów uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje projekty z czołowymi polskimi dokumentalistami. Pod okiem ekspertów przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i prezentacją projektu. Reżyserzy mają też okazję przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające np. na udane finansowanie projektu. Program adresowany jest do twórców posiadających już doświadczenie, ale też do debiutantów: reżyserów, studentów szkół filmowych, operatorów lub montażystów, którzy chcą wyreżyserować film, bądź do filmowców-amatorów. W tym roku odbędzie się piąta edycja warsztatów. Program kończy się prezentacją dla polskich producentów i rozmowami o współpracy.

 

Program wspiera twórców na początku prac nad filmem dokumentalnym, gdy reżyserzy stają przed fundamentalnymi pytaniami, ale mogą jeszcze wiele rzeczy sprawdzić, poeksperymentować, zbadać możliwe ścieżki rozwoju. Dyskutujemy o rozwiązaniach dramaturgicznych, współpracy z bohaterami, twórczym wykorzystaniu archiwaliów. Zastanawiamy się, gdzie leży największy potencjał projektu, jak go rozwijać, prezentować i finansować. Zapewniamy także reżyserom możliwość zaprezentowania projektów przed producentami i znalezienia tych, z którymi będą pracować dalej.

 

Adam Ślesicki, dyrektor DOC DEVELOPMENT

Wśród ekspertów i wykładowców DOC DEVELPMENT są czołowi polscy dokumentaliści, jak Jacek Bławut, czy Lidia Duda,. Oprócz reżyserów konsultantami będą też m.in.: producentka Anna Wydra, prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbara Pawłowska, reżyserka trailerów Małgorzata Świderska, specjalistka od archiwaliów Magdalena Szymków i dyrektor programu Adam Ślesicki. Uczestnicy będą mogli się spotkać z przedstawicielami partnera programu: CANAL+ oraz skorzystać z konsultacji i sprzętu MX35 w ramach dokumentacji projektu. Efektem programu ma być przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development. Zwieńczeniem warsztatów jest prezentacja projektów przed polskimi producentami w celu nawiązania współpracy przy projektach. Wydarzenie co roku gromadzi ponad 30 zainteresowanych.

Wśród uczestników poprzednich edycji DOC DEVELOPMENT znaleźli się m.in. reżyser i operator Paweł Dyllus, uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk, Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz oraz Rafał Małecki - reżyser nagradzanej „Rdzy”. Uczestnikami DOC DEVELOPMENT byli także m.in. Małgorzata Goliszewska (projekt „The Perfect Date”), Julia Kuzka (projekt „Go&See”), Sylvie Derdacki (projekt „Dziennik buntownika – Krystian Lupa”) i Agnieszka Kokowska („W stronę słońca”) którzy następnie wzięli udział w ósmej edycji programu Doc Lab Poland.

W ostatniej edycji w 2022 roku uczestniczył Maciek Hamela z projektem „Skąd dokąd”, który otrzymał aż dwie nagrody podczas Gali wręczania nagród na 20. edycji festiwalu Millennium Dosc Against Gravity (Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim). Film naszego absolwenta miał międzynarodową premierę podczas Festiwalu Filmowego w Cannes gdzie według magazynu Vulture, znalazł się na 5 pozycji najbardziej wyczekiwanych filmów festiwalu. (

Organizatorem programu DOC DEVELOPMENT jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji jest DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla koproducentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży a także CEDOC MARKET - jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny. IMPAKT to program Fundacji skierowany do producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne. Ważną inicjatywą jest też cykl filmowy DOC HOT SELECTION - projekcje najnowszych polskich filmów dokumentalnych i autorskie spotkania.

Koszt udziału w DOC DEVELOPMENT to 1500 zł + VAT. Formularz zgłoszeniowy na program znajduje się pod linkiem: www.docdevelopment.pl/zglos-sie . Termin upływa 5 czerwca o godz. 23.59. Opłata za zgłoszenie wynosi 80 zł. Zgłoszeń w innej postaci nie przyjmujemy.

Więcej informacji na: www.docdevelopment.pl

Partnerami tegorocznej edycji Doc Developmentu są: CANAL+, MX35, Mazowiecki Instytut Kultury i Mazovia Warsaw Film Commission. Program został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Informacja prasowa