ZNAMY PROJEKTY WYBRANE NA NA PITCHINGI DOCS TO START I DOCS TO GO ORAZ CEDOC MARKET

Zakończyła się selekcja projektów zgłoszonych na CEDOC Market oraz do ukraińskiej części Doc Lab Poland&Ukraine. W sumie na pitchingach Docs to Start i Docs to Go zaprezentowanych zostanie 28 projektów z Polski i Ukrainy, a na CEDOC Market - 25 projektów z całego świata.

Tegoroczny CEDOC – Central European Documentary Co-Production Market, jedyny w Polsce dokumentalny market koprodukcyjny dla producentów, którzy poszukują partnerów z Europy i ze świata,  będzie gościć 30 uczestników. Do dokumentów zgłoszonych m.in. z Polski, Niemiec, Izraela, Francji, Czech, Słowacji czy Azerbejdżanu dołączyły projekty z Hiszpanii (w ramach festiwalowego Fokusu na Hiszpanię) oraz 5 projektów z Ukrainy. Wśród ekspertów znajdą się  zarówno  doświadczeni producenci (m.in. Alex Tondowski i Gregor Streiber z Niemiec, Helle Faber i Per Damgaard Hansen z Danii), jak i agenci sprzedaży (Cat’n’Docs, Syndicado, Cinephil), przedstawiciele funduszy filmowych (Catapult, Women Make Movies, The Why Foundation) i nadawców (Canal+, HBO, ZDF, SBS, Current Time TV).

Kolejnych 7 ukraińskich projektów, dołączy do 21 polskich projektów w ramach  DOC LAB POLAND & UKRAINE i weźmie udział w warsztatach oraz pitchingach Docs to Start  i Docs to Go, które odbędą się w dniach 31 maja i 1 czerwca podczas KFF Industry. W sumie publicznie zaprezentowanych zostanie 28 projektów filmów dokumentalnych.

CEDOC MARKET (Central European Documentary Co-Production Market) ma na celu umożliwienie producentom dokumentalnym nawiązania kontaktów z partnerami w innych krajach, z którymi lub dzięki którym będą mogli zrealizować swoje filmy. W tym roku wydarzenie odbędzie się po raz dziewiąty. Wśród wyselekcjonowanych na CEDOC Market projektów są propozycje filmowe powstające na całym świecie. Ich twórcy ruszają tropem wydarzeń historycznych, mierzą się z obecnymi problemami lub indywidualnymi historiami zwyczajnych – niezwyczajnych ludzi. Jak wiadomo, życie piszę najlepsze scenariusze, a dokumentaliści są doskonałymi kronikarzami codzienności. Poznamy więc losy słowackiego Żyda, autora tzw. protokołów oświęcimskich, którego ucieczka z obozu zagłady wbrew oczekiwaniom nie zrobiła z niego bohatera i który do końca swoich dni żył w strachu, bojąc się o życie swoje i swoich bliskich.  Kolejni twórcy zaproszą nas do świata palestyńskich aktywistów walczących o ochronę swojego domu w Hebronie lub przybliżą obraz budzącej strach tajnej służby STASI manipulującej i szpiegującej setki tysięcy ludzi. Wśród wybranych projektów znalazły filmy o artystach, którzy dzięki talentowi i wytrwałości dotarli na sam szczyt, ale też takich, których demony przeszłości nie pozwoliły odnaleźć spokoju i sensu życia wśród najbliższych. Relacje z naturą, kredyt zaufania do otaczającej przyrody, spokój i równowaga – to jedna strona obrazu świata który przedstawiają nam uczestnicy marketu. Inną wizją, jaką otrzymujemy z ekranu jest eskalacja kryzysu klimatycznego, katastrofy ekologiczne i skrajne podziały społeczne. Tę dystopijną rzeczywistość poznajemy w jednym z projektów dzięki ciekawości dziecięcych bohaterów próbujących zrozumieć i pogodzić się z informacją, że i ich rodzicie się do tego przyczynili.

Ukraińskie historie zakwalifikowane na Market oraz na warsztaty i pitchingi opowiadają o miastach, które już nie istnieją, o fizyczności naszych wspomnień, obecności w życiu innych poprzez rzeczy, które zostawiliśmy. Są również o odkładaniu realizacji marzeń do szuflady z napisem „są teraz rzeczy ważniejsze” i silnych więzach rodzinnych, których nawet niebezpieczeństwo i odległość nie potrafią zniszczyć.

W tym roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym, w ramach bogatego programu KFF Industry oraz DOC LAB POLAND, oprócz corocznych spotkań w ramach Docs to Start, Docs to Go i CEDOC Market, odbędą się też V4 Co-Pro Meetings - spotkania koprodukcyjne dla profesjonalistów filmowych z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Ich założeniem jest inicjowanie kontaktów pomiędzy producentami filmowymi i twórcami z regionu w celu nawiązania współpracy w zakresie produkcji filmowej. Swoją delegację na KFF planuje także Ex Oriente, program rozwoju projektów prowadzony przez Instytut Filmu Dokumentalnego w Pradze. Kolejnych 5 producentów przyjeżdża z Hiszpanii, którzy zagoszczą w Krakowie przy okazji wydarzeń organizowanych w ramach Focus on Spain.

LISTA PROJEKTÓW CEDOC MARKET 2023

LISTA PROJEKTÓW  DOC LAB POLAND & UKRAINE:

DOCS TO START

DOCS TO GO

DOC LAB POLAND & UKRAINIE oraz CEDOC Market są organizowane przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

fot. Tomasz Korczyński