NOC MUZEÓW Z DEBIUTAMI ZE STUDIA MUNKA SFP! KINO KULTURA W WARSZAWIE
Kino Kultura otworzy drzwi dla kinomanów podczas Nocy Muzeów. 13 maja (sobota) od godziny 20 do 24 odbędą się projekcje najlepszych debiutanckich filmów wyprodukowanych przez Studio Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. To okazja, żeby nadrobić filmowe zaległości i odkryć pierwsze filmy obiecujących polskich reżyserów. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny!
Kino Kultura otworzy drzwi dla kinomanów podczas Nocy Muzeów. 13 maja (sobota) od godziny 20 do 24 odbędą się projekcje najlepszych debiutanckich filmów wyprodukowanych przez Studio Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. To okazja, żeby nadrobić filmowe zaległości i odkryć pierwsze filmy obiecujących polskich reżyserów. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny!
Stowarzyszenie Filmowców Polskich zaprasza na przegląd najlepszych filmów debiutujących twórców. W programie znajdą się filmy w dwóch blokach tematycznych: krótkometrażowe trzydziestominutowe fabuły i dokumenty. Wydarzenie jest okazją do zapoznania się z nowymi talentami w branży filmowej, odkrytymi przez Studio Munka SFP.
Noc Muzeów w kinie Kultura - Program
BLOK FABULARNY
STANCJA (2023), reż. Adrian Apanel (30min)
Pokaz przedpremierowy. Młody chłopak puka do drzwi starego domu, żeby wynająć pokój. Otwiera mu ubrana w szlafrok właścicielka. Stancja okazuje się zapuszczona, a z każdym zwiedzonym pokojem i kolejnym poznanym lokatorem wydaje się coraz dziwniejsza... W zaskakującej komedii z elementami horroru wystąpili Agnieszka Warchulska, Jakub Zając, Anna Seniuk i Marian Opania.
MÓJ SYN ZAMYKA SIĘ W ŁAZIENCE (2021), reż. Kuba Januszewski (24min)
Zamożna architektka próbuje powstrzymać swojego 21-letniego syna przed wyprowadzką z domu rodzinnego, lecz nie potrafi z nim o tym porozmawiać. Między dwojgiem wywiązuje się gra pozorów.
SYNTHOL (2021), reż. Piotr Trojan (30min)
Trzydziestoletni Eryk (Piotr Trojan) prowadzi wideobloga ze swoich przygotowań do startu w debiutach kulturystycznych. Pomaga mu w tym nadopiekuńcza matka Teresa, z którą Eryk jest silnie związany. Kiedy chłopak poznaje Monę, jego wirtualny świat zderza się z rzeczywistością. „Synthol” opowiada o wchodzeniu w dorosłość i próbie odcięcia pępowiny.
DROGA, reż. Edyta Wróblewska (30min)
Agata, trzydziestolatka w ciąży, przyjeżdża ze swoim chłopakiem na wesele na Mazurach. W środku nocy sama rusza w drogę powrotną do domu. Jej samochód ląduje w rowie, a ona musi znaleźć sposób, żeby się stamtąd wydostać. Wydarzenia z tego dnia sprawią, że inaczej spojrzy na swoje dotychczasowe życie.
BLOK DOKUMENTALNY
KULISY (2021), reż. Ada Smyk (10min)
Kulisy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Rzemieślnicy i rzemieślniczki pracowni artystycznych przygotowują kostiumy i scenografię do nadchodzącej premiery jednego z najważniejszych spektakli sezonu. Film przedstawia niewidzialną pracę dziesiątek osób, które zazwyczaj pozostają w cieniu artystek i artystów występujących na scenie.
SOLAR VOYAGE (2021), reż. Adam Żądło (19min)
Film o Mirku Lechu, wizjonerze-wynalazcy, ekstremalnym podróżniku i „asie odnawialnych źródeł energii”. Portret niebanalnego bohatera przybiera zaskakującą formę: parodii dokumentalnego eseju z elementami życzliwego humoru. Z Pcimia do Słowacji, ze Słowacji do Grecji, a stamtąd wprost do Afryki – tutaj nie najmłodszy już mężczyzna pragnie znaleźć zatrudnienie w elektrowni słonecznej i… przyszłą żonę. Energia słoneczna i ciepła narracja stanowią nierozłączne elementy tego pełnego rozmachu studium postaci.
MIKROKOSMOSY (2021), reż. Dorota Roś (16min)
W Bychawie na Lubelszczyźnie życie toczyło się swoim zwyczajnym, spokojnym rytmem, pełnym małych radości i tęsknot, gdy astronauta NASA zrobił z orbity zdjęcie żyznych bychawskich pól, zachwycony pięknem ich mozaiki. Zapraszamy do Bychawy, na Ziemię.
LATA ŚWIETLNE (2021), reż. Monika Proba (28min)
Witali od dziecka marzy, żeby zostać duchownym. Jednak gdy kończy prawosławne seminarium, nie czuje się jeszcze gotowy, by oddać się powołaniu. Wolne chwile spędza z ukochaną babcią i przyjacielem, z którym dzieli niewielkie mieszkanie. W dwóch niedużych pokojach, wśród książek i ikon przyjaciele spędzają dnie i noce na śpiewie i niekończących się dyskusjach, budując własny świat, który coraz trudniej Witalemu opuścić.
Pokazy filmów krótkometrażowych Studia Munka SFP odbędą się w Kinie Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23 w Warszawie. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.
Więcej informacji tutaj.
Informacja prasowa