DWA POLSKIE PROJEKTY W SHEFFIELD

Aż dwa polskie projekty dokumentalne zostały zaproszone na prestiżowy Sheffield MeetMarket podczas Sheffield DocFest. Wydarzenie planowo ma się odbyć już w czerwcu.

W tym roku w Sheffield MeetMarket weźmie udział 48 projektów z całego świata, które w ciągu dwóch dni zaprezentują się przedstawicielom branży filmowej. Podczas MeetMarketu można spotkać ponad 300  zaproszonych decydentów: redaktorów, dystrybutorów, agentów sprzedaży, przedstawicieli funduszy filmowych, stacji telewizyjnych i rynków medialnych. Spotkania ‘one-to-one’ odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu za pomocą internetowej platformy, gdzie goście mogą zobaczyć zgłoszone projekty i wybrać te, które wydają się być interesujące.

Wśród wybranych projektów znalazły się aż dwa rodzime projektu. Są to polsko-duńska „Runa” Agnieszki Zwiefki, produkowana przez Zofię Kujawską (Chilli Productions), Sigrid Dyekjær (Real Lava) i samą reżyserkę oraz „Las” Ludii Dudy, którego producentami są Michał Ostatkiewicz (Lumisenta Film Foundation), Patryk Sielecki (Lumisenta Film Foundation) i Ola Ostatkiewicz.

W „Runie” poznajemy 16-letnią Kurdyjkę, która o tragicznej śmierci matki na granicy polsko-białoruskiej, musi zostać matką dla swoich 4 młodszych braci. Rodzina radzi sobie z traumą i próbuje ułożyć sobie życie w Europie. Częściowo animowana historia coming-of-age w cieniu globalnego kryzysu uchodźczego.

Bohaterami filmu Lidii Dudy będą Joasia i Marek, którzy uciekli przed całym złem świata do swojego „raju”- kupili stary dom w Puszczy Białowieskiej tuż przy wschodniej granicy Polski. Na świat przyszła trójka ich dzieci.- Marysia, Ignacy i Franek. Dzieci żyją zanurzone w przyrodzie. Mają szczęśliwe dzieciństwo. Kochającą mamę i troskliwego ojca, ale pewnego dnia ich las się zmienił. Pojawili się w nim Obcy, Inni… Zmarznięci, często chorzy, głodni, zagubieni, niechciani… uchodźcy. A potem w dziecięcych rozmowach pojawiło się kolejne nowe słowo „wojna”. Wielka polityka zapukała do ich drzwi, a one nie potrafią sobie z nią poradzić. Na nowo muszą zdefiniować dobro i zło.

Listę wszystkich zakwalifikowanych projektów można znaleźć tutaj.