POLSKI DOKUMENT “SKĄD DOKĄD” Z PREMIERĄ W CANNES

Polsko-francusko-ukraiński dokument "Skąd dokąd" Maćka Hameli został zaproszony do prestiżowej sekcji L’ACID na festiwalu w Cannes. Będzie to międzynarodowa premiera filmu, który opowiada o początkach wojny w Ukrainie.

Festiwal Filmowy w Cannes jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń filmowych na świecie. Co roku komisja selekcyjna otrzymuje rekordową liczbę zgłoszeń do poszczególnych sekcji. Tysiące utalentowanych twórców marzy o tym, by właśnie na Lazurowym Wybrzeżu pokazać swój film. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 16-27 maja.

Dokument Maćka Hameli został zaproszony do prestiżowej sekcji L’ACID - Association du Cinéma Indépendant pour sa Diffusion, czyli stowarzyszenia niezależnego kina, działającego na rzecz jego rozpowszechniania. Oraganizacja powstała w 1990 roku w ramach słynnego francuskiego festiwalu.

“Skąd dokąd” to polsko-francusko-ukraińska produkcja, w której obserwujemy pierwsze dni rosyjskiego wtargnięcia na terytorium Ukrainy. To zbiorowy portret ludzi, którzy bezpośrednio doświadczają skutków wojny. Mieszkańcy zaatakowanego kraju zostają uwięzieni we własnych domach lub środkach transportu, które mają ich wywieźć z okupowanych miast. Reżyser obserwuje Ukraińców, którzy przemierzają dziesiątki kilometrów na zachód, tworząc po drodze tymczasowe szpitale, schrony czy noclegownie.

Producentami filmu są Affinity Cine (Polska) i Impakt Film (Polska), koproducentami: SaNoSi Productions (Francja) i 435 FILMS (Ukraina).
 

 Więcej informacji o programie i sekcji L’ACID można znaleźć tutaj.