POLSKIE FILMY W PROGRAMIE JI.HLAVY

Ogłoszono już program festiwalu w Jihlavie. Wśród wyselekcjonowanych tytułów znalazło się kilka polskich produkcji i koprodukcji. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego, „1970” Tomasza Wolskiego, „Bless You” Tatiany Chistovej oraz specjalny pokaz dokumentu Susan Sontag „Promised Land”.

Ji.hlava International Film Festival to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych we wschodniej i środkowej Europie. Co roku do czeskiej Jihlavy przyjeżdżają liczni przedstawiciele branży i widzowie spragnieni interesującego kina. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się hybrydowo od 26 października do 31 października.

W programie festiwalu znajdziemy w tym roku aż pięć polskich produkcje bądź koprodukcji. „1970” Tomasza Wolskiego w  konkursowej sekcji Testimonies, a „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego zobaczymy w sekcji Constellations, "Gdy kwiaty nie milczą" Andrei Kutsili w sekcji Opus Bonum, z kolei polsko-rosyjski dokument „Bless You” autorstwa Tatiany Chistovej w Doc Alliance Selection. W specjalnej sekcji poświęconej twórczości filmowej Susan Sontag znalazł się również jej polsko-francuski dokument „Promised Land” z 1974 roku.

Nasze produkcje w programie nie są jedyną polską obecnością na festiwalu. Jednym z panelistów podczas Visegrad Accelatora będzie producent Stanisław Zaborowski (Silver Frame), Karolina Śmigiel znalazła się w prestiżowym gronie Emerging Producers, a polski projekt „Guest Worker” Mateja Bobrika zostanie zaprezentowany podczas Ji.hlava New Visions Forum. Więcej można przeczytać tutaj.

Więcej informacji o festiwalu oraz szczegółowy program można znaleźć na jego oficjalnej stronie.