DOKUMENT „GDY KWIATY NIE MILCZĄ” WYGRYWA WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOWY

Nowa produkcja Andreia Kutsily wygrała konkurs dokumentalny na właśnie zakończonym Warszawskim Festiwalu Filmowym. „Gdy kwiaty nie milczą” są koprodukcją polsko-białoruską.

Warszawski Festiwal Filmowy powstał w 1985 roku, a już w 2009 roku wszedł do elitarnego grona wydarzeń, akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych (www.fiapf.org) jako międzynarodowe konkursowe festiwale filmowe – obok festiwali takich jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary, Tokio, Moskwa, Mar del Plata, Montreal, Szanghaj, Kair, Goa czy Tallin.

W tym roku nagroda dla najlepszego dokumentu powędrowała do filmu „Gdy kwiaty nie milczą” Andreia Kutsily.

Kolejne fałszowanie wyborów prezydenckich w 2020 roku na Białorusi doprowadziło do masowego oporu społecznego, jakiego ten kraj nigdy wcześniej nie doświadczył. Brutalne stłumienie pokojowych protestów zaowocowało masowymi marszami. Jednak trwające od kilku miesięcy pokojowe protesty nie doprowadziły do ​​rezygnacji Aleksandra Łukaszenki z piastowanego przez 27 lat urzędu prezydenta. Pojawiły się za to represje polityczne, na skalę niespotykaną w historii Europy od kilkudziesięciu lat. Dokument skupia się na życiu białoruskich rodzin, które mimo doświadczonych traum starają się żyć dalej i robić swoje. Poprzez ich losy jesteśmy w stanie zobaczyć ból i nadzieję, poczuć strach i determinację tych ludzi.

Listę wszystkich laureatów można znaleźć tutaj.