POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE Z NOMINACJĄ DO NAGRÓD SILVER EYE

Ogłoszono już listę 20 tytułów, których producenci mają szansę na otrzymanie nagrody Silver Eye. Wśród wybranych produkcji znalazły się aż trzy polskie filmy. Laureatów 13. edycji nagród tradycyjnie poznamy w trakcie tegorocznego festiwalu w Jihlavie.

Silver Eye to wyróżnienie o tyle wyjątkowe pośród innych nagród filmowych, że przyznawane jest producentowi, nie zaś reżyserowi filmu. Nagroda przeznaczona jest na wsparcie promocji i dystrybucji zagranicznej filmu. Filmy biorące udział w targach podzielone są na trzy kategorie – krótki, średni i długi metraż. Zwycięzcy poza statuetką otrzymują nagrodę pieniężną i roczną reprezentację filmu w East Silver Caravan, jednoznaczną z promocją zwycięskiego filmu na ponad 130 najważniejszych festiwalach i targach filmowych na świecie.

W tym roku szansę na statuetkę mają producenci trzech polskich filmów krótkometrażowych – „Jestem tutaj” Julii Orlik oraz „Pewnego razu w Izraelu” Weroniki Szymy oba wyprodukowane przez Szkołę Filmową w Łodzi oraz „Solar Voyage” Adama Żądło, który został zrealizowany w Studiu Munka pod kierownictwem Jerzego Kapuścińskiego i Ewy Jastrzębskiej.

Zwycięzców wybierze trzyosobowe jury, w którego skład wchodzą: Marija Milovanović (Vienna Independent Shorts, Head of International Competition Fiction & Documentary), Lenka Tyrpáková (Pragueshorts Film Festival, Programmer) oraz Emilia Mazik (Short Waves Festival, Festival Director).

Listę wszystkich nominowanych można znaleźć tutaj.