„OSTATNI RYCERZE PRAWEJ STRONY” NAJLEPSZYM DOKUMENTEM W PORTUGALII

Film Michała Edelmana otrzymał właśnie Golden Lynx Award dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu podczas tegorocznej edycji portugalskiego FEST - New Directors/ New Films Festival.

FEST - New Directors/ New Films Festival powstał w 2004 roku, ale już dziś jest uważany za jedno z najważniejszych filmowych wydarzeń w Portugalii. Bogaty program festiwalu przyciąga publiczność spragnioną świetnych międzynarodowych produkcji, ale również filmowców do których kierowane są poszczególne wydarzenia branżowe.

W tym roku w programie festiwalu w różnych konkursach znalazły się dwa polskie dokumenty – „Pod niebem” Marty Skiby oraz nagrodzeni „Ostatni rycerze prawej strony” Michała Edelmana.  

Najlepszy pełnometrażowy dokument festiwalu opowiada o łódzkiej brygadzie ONR. Choć w czarnych kominiarkach wyglądają niemal identycznie, do skrajnie prawicowych poglądów doprowadziły ich bardzo różne drogi. Michał Edelman przez pół roku dokumentował działalność Brygady– od propagandowych imprez z obowiązkowym grillem, przez próby zakłócenia Marszu Równości w Radomsku, po kulminacyjny przemarsz ulicami Warszawy podczas Dnia Niepodległości w 2019 roku. Czy łódzcy narodowcy rzeczywiście są tylko grupą kolegów o wyrazistych poglądach?

Listę wszystkich laureatów można znaleźć tutaj.