POLSKIE DOKUMENTY NA WRZEŚNIOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

Wrzesień to idealny czas dla dokumentów. Polskie produkcje będzie można oglądać na wielu międzynarodowych festiwalach odbywających się w różnych formach. Nasze filmy zobaczą widzowie m.in. francuskiego ONE Country ONE Film, czesko-niemieckiego ELBE DOCK, ukraińskiego Wiz-Art czy fińskiego Helsinki International Film Festival, a to nie wszystkie wydarzenia na których będzie można zobaczyć rodzime produkcje.

Ostatniego dnia sierpnia rozpoczął się ONE Country ONE Film International Festival na którym w konkursie można znaleźć dwa nasze dokumenty – „Family2” Yifan Sun oraz „Listy do Artura” Wiktorii Szymańskiej. A już następnego na Łotwie wystartował Baltic Sea Docs Festival, na którym pokazany zostanie „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego. Dokument bardzo dobrze rozpocznie ten miesiąc, bo prosto z nadbałtyckiego kraju wyruszy konkursowo do Stanów Zjednoczonych na San Francisco Documentary Festival.

Trzeciego września swoje pierwsze pokazy będą miały filmy zaproszone na włoski Euganea Film Festival oraz czesko-niemiecki The International Documentary Film Festival ELBE DOCK. Na tym pierwszym o nagrody ubiegać się będzie „Gruba Kaśka” Julii Pełki, a na tym drugim widzowie zobaczą dokumenty „The Vibrant Village” Weroniki Jurkiewicz oraz „Dziwor” Pawła Dyllusa. Z kolei na odbywającym się dzień później Zlín Film Festival w jednym z konkursów znaleźli się „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk.

Jednym z festiwali odbywających się w tym miesiącu online jest armeński "One Shot" International Short Film Festival. W programie wirtualnej imprezy znalazły się „Krzyżoki” Anny Gawlity oraz „Rodzina” Patrycji Widłak. Oba tytuły mają szansę na nagrody.

O kolejne wyróżnienia i statuetki będą ubiegać się „Siostry Michała Hytrosia. Jury będzie oceniać je podczas indonezyjskiego Minikino Film Week, Denpasar, włoskiego Religion Today Film Festival oraz Discover Film Awards. Humorystyczna historia zakonnic trafi też do widzów izraelskiego  Cinema South international Film Festival.

To będzie dobry miesiąc dla krótkiego dokumentu Weroniki Jurkiewicz. Po pokazie ma ELBE DOCK „The Vibrant Village” będzie miał szansę na nagrody podczas ukraińskiego Wiz-Art i brytyjskiego Encounters Film Festival, a pod koniec września trafi do programu 24. edycji amerykańskiego Rooftop Films.

Do dwóch prestiżowych konkursów zaproszono ostatni film Macieja Cuske. „Wieloryb z Lorino” będzie zaledwie jednym z siedmiu pełnometrażowych dokumentów, które powalczą o nagrody podczas tegorocznej edycji Batumi International Art-House Film Festival. Film dostał się również na 17. Neisse Film Festival, gdzie spotka się z „Wiatrem. Thrillerem dokumentalnym” Michała Bielawskiego.

Sporo wrześniowych pokazów będzie miała „Harda” Marcina Polara. Pierwszy z nich odbędzie się we Francji podczas festiwalu Kinopolska (więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj), później pojawi się online podczas albańskiego Tirana International Film Festival i na włoskim Nuovi Mondi Festival, by na końcu udać się wraz z dokumentem „Mój kraj taki piękny” Grzegorza Paprzyckiego do Słowacji na Febiofest Bratislava.

Spora reprezentacja polskich filmów znalazła się w programie 33. edycji Helsinki International Film Festival. Widzowie fińskiego festiwalu zobaczą „Tańczę dla Ciebie” Katarzyny Lesisz, „Family2” Yifun Sun, „Efekt Halo” Patrycji Polkowskiej oraz „19:91” Emilii Śniegoskiej, które będzie ubiegać się o nagrodę na amerykańskim festiwalu w Atlancie.

W tym samym czasie, co festiwal w Helsinkach odbędzie się Festival Mix Milano, na który zaproszono „Miłość bezwarunkową” Rafala Łysaka, oraz Mammoth Lakes Film Festival, gdzie wirtualna publiczność zobaczy „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego.

Na przełomie września i października odbędzie się 17. edycja litewskiego Vilnius Documentary Film Festival. W programie pokazy dwóch polskich dokumentów – „Tańczę dla Ciebie” Katarzyny Lesisz oraz „Wszystko może się przytrafić” Marcela Łozińskiego. A do konkursu filmów dokumentalnych podczas Nuovi Mondi Mountain Film Festival dostał się dokument "Gdy nie widzę" Krzysztofa Świderskiego.

Pełna lista pokazów festiwalowych znajduje się tutaj.