PRZEDŁUŻONO NABÓR NA IMPAKT

Do 11.09.2020 roku został przedłużony nabór na intensywny program warsztatowy IMPAKT. Jest on skierowany do producentów filmowych na początku kariery, rozwijających projekt filmu fabularnego lub dokumentalnego, którzy marzą o tworzeniu ambitnego kina z myślą o widzu. Zgłosić mogą się osoby posiadające własne firmy producenckie, freelancerzy, kierownicy produkcji z ambicjami rozwoju lub osoby na co dzień związane z większymi domami produkcyjnymi. Termin składania zgłoszeń: piątek, 11 września 2020, do godz. 23.59. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.fundfilm.pl/pl/impakt.

Jesteś producentką / producentem, chcesz rozwijać swoje umiejętności i produkować filmy na duży ekran? Masz pomysł na autorski film dokumentalny lub fabularny? Lub właśnie zgłosił/-a się do Ciebie reżyser/-ka lub scenarzysta/-tka z fantastycznym treatmentem? Brakuje Wam jednak motywacji, rady, wsparcia, deadline’ów, żeby ruszyć z miejsca? Nie macie pewności, czy Wasza wizja filmu jest jasna i taka sama dla Was obojga? Nie wiecie jak rozmawiać na trudne tematy: odpowiedzialności, finansów, zmian scenariuszowych, final cut? Nie macie synopsisu, który porusza emocje, zapada w pamięć i pozycjonuje projekt, pomysłu na wizualne przedstawienie projektu, wahacie się co do strategii produkcji, promocji i komunikacji? Potrzebujecie wsparcia by zamienić Wasz pomysł w opartą na mocnej konstrukcji opowieść filmową? Ciągle brakuje Wam czasu żeby się spotkać i skupić?

Intensywny program dla producentów IMPAKT wykorzystuje najskuteczniejszą metodę pracy warsztatowej, inspirowaną czołowymi międzynarodowymi programami dla producentów: działanie na projektach uczestników. Dzięki indywidualnej i grupowej pracy, uczestnicy w trakcie trwania warsztatów stają przed realnymi, wymagającymi rozwiązania trudnościami. W części zajęć biorą udział współpracujący z producentami reżyserzy lub scenarzyści — autorzy projektów zgłoszonych na IMPAKT. Pozwala to przede wszystkim na stworzenie przestrzeni, w której wszystkie strony mogą dopracować pomysł i wyklarować wspólną wizję, a także uzyskać pewność, że są jednomyślni co do kształtu projektu oraz grają do jednej bramki. W trakcie warsztatów wszystkie strony zyskują świadomość istotnych dla każdej z nich walorów projektu i umiejętność wspólnego dochodzenia do rozwiązań, które pozwolą je z powodzeniem zrealizować.

Głównymi tutorami tegorocznej edycji IMPAKT-u będą producentki, Katarzyna Ślesicka i Anna Wydra. Ich misją w trakcie intensywnego, rozpisanego na pięć trzydniowych sesji kursu jest wyposażenie uczestników w zdolności, wiedzę i narzędzia niezbędne do skutecznego poruszania się w procesie produkcji filmów dokumentalnych i fabularnych, umiejętnego budowania relacji producenta z reżyserem oraz budowania historii i pracy nad scenariuszem. Ekspertami II edycji IMPAKTU będą Andrzej Mellin, kierownik katedry scenariopisarstwa PWSTFiT; Joanna Solecka, międzynarodowa specjalistka od filmowego PR i marketingu; mec. Katarzyna Kosicka-Polak z Kancelarii MKZ Partnerzy; zespół psycholożek: Aleksandra Zienowicz, Ewa Serwotka i Pola Weiner; Ana Brzezińska, specjalistka od nowych mediów, reżyserka filmów dokumentalnych; Weronika Czołnowska, Head of Industry Polish Days na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty; Małgorzata Świderska, reżyserka filmowa i telewizyjna; Joanna Szymańska, dyrektorka programowa Atelier Scenariuszowego i konsultant ds. projektów dokumentalnych z HBO Polska; producent Maciej Kubicki, współzałożyciel firmy Telemark.

Producent nie musi wiedzieć jak pisać, ani znać wszystkich narzędzi używanych przez scenarzystów. Musi natomiast mieć takie same jak scenarzysta i reżyser rozumienie historii, która będzie opowiadana w filmie. Wiedzieć co jest w niej najważniejsze, jakie elementy są dla jej kształtu decydujące - jednym słowem musi czuć chemię tekstu. To ważne, bo w procesie produkowania filmu czeka go wiele kompromisów. Powinien więc wiedzieć, gdzie można coś odpuścić, a gdzie nie. Chemia z tekstem jest konieczna przede wszystkim po to, żeby mieć chemię z partnerami, ze scenarzystą, z reżyserem, operatorem, montażystą itd. Wszyscy musimy mieć wspólne rozumienie scenariusza i wspólną energię, żebyśmy mogli się skutecznie komunikować i z powodzeniem rozwijać projekt. Producent będzie przecież ten film nie tylko produkował, ale także go promował, decydował o tym, na jakie festiwale go wysłać albo z którym agentem sprzedaży przy nim współpracować. Bez głębokiego rozumienia tego o czym i jaki film robimy komunikacja między twórcami filmu nie jest możliwa.

Andrzej Mellin, kierownik katedry scenariopisarstwa PWSTFiT

Producent w procesie powstawania filmu musi się zmierzyć z licznymi problemami prawnymi. Znajomość zagadnień prawnych związanych z branżą filmową jest w jego pracy niezbędna. Wierzę, że udział w takich warsztatach w ramach IMPAKT-u umożliwia producentom poszerzenie wiedzy i uzyskanie większej świadomości prawnej z tematyki, z którą spotykają się codziennie w pracy zawodowej. Chcę, żeby były one cennym źródłem informacji i fachowego wsparcia dla osób zaangażowanych w branżę filmową.

Katarzyna Kosicka-Polak, radca prawny Kancelaria MKZ Partnerzy

W świecie biznesu czy sportu od dawna stosuje się metody psychologicznego wsparcia, optymalizowania wykonania, rozkładania energii w taki sposób, aby można było długoterminowo funkcjonować w trudnych zawodach i umieć troszczyć się o swój dobrostan. W świecie filmowym korzystanie z tych technik dopiero pączkuje, choć producent to profesja bardzo stresogenna, wystawiona na ogromną presję, wymagająca ciągłej dyspozycyjności i niebezpiecznie mieszająca życie zawodowe z osobistym. Myślę, że to niezwykle innowacyjne, że Katarzyna Ślesicka i Anna Wydra wprowadziły warsztaty z psychologii wykonania do programu IMPAKTU, w trakcie ich trwania dodatkowo wspierając naszą teorię konkretnymi sytuacjami ze swojego zawodowego doświadczenia. Na naszych zajęciach uczestnicy kursu mają szansę rozwinąć umiejętność budowania relacji i zasad współpracy zarówno między reżyserem a producentem, jak i potem z innymi członkami ekipy. Producenci mogą nauczyć się technik stosowanych w sporcie - w sytuacji pitchingu są przecież jak sportowiec, który przez kilka minut musi w możliwie jak najlepszy sposób zaprezentować projekt wypracowywany latami. Chcemy także, żeby po ukończeniu warsztatu uczestnicy umieli rozkładać swoją energię w taki sposób, aby nie doprowadzali się do granic wytrzymałości - bo to negatywnie wpływa na ich kreatywność - i potrafili koncentrować się na tym, co dobre w ich otoczeniu.

Aleksandra Zienowicz, psycholożka

W programie weźmie udział 10-12 wyselekcjonowanych producentów z projektami oraz ich reżyserami, którzy będą uczestniczyć w wybranych zajęciach. Zgłaszać mogą się zarówno producenci z projektami filmów fabularnych, jak i dokumentalnych. Kryteria wyboru kandydatów to ich doświadczenia filmowe, list motywacyjny oraz zgłoszony projekt.

Wśród uczestników pierwszej edycji IMPAKT-u znalazł się Piotr Małecki, którego projekt „Wyścig z duchami” współreżyserowany z Maciejem Nabrdalikiem dostał się do programu Doc Lab Poland, a także otrzymał dofinansowanie na development przyznane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, oraz projekt „Kumotry” Emilii Śniegoskiej, również przyjęty później na Doc Lab Poland. Z kolei „Nanga Dream” produkowany przez Karolinę Śmigiel z Uni Solo Studio został zakwalifikowany na tegoroczny CEDOC Market.

Koszt udziału w programie to 1200 zł + VAT (za projekt – team złożony z producenta i reżysera). Zgłoszenia można dokonać po linkiem: formularz.impakt.fundfilm.pl, w nieprzekraczalnym terminie do 11.09.2020 roku, do godz. 23.59. Opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł. W związku z pandemią koronawirusa program IMPAKT może być realizowany w formie online lub hybrydowej. W przypadku spotkań poza przestrzenią wirtualną, warsztaty będą się odbywać w Warszawie.

Organizatorem warsztatów jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Stałym Partnerem Fundacji jest Kancelaria MKZ Partnerzy. Program IMPAKT uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej informacji na:
www.fundfilm.pl/pl/impakt