POLSKIE DOKUMENTY Z NAGRODAMI NA MILLENIUM DOCS AGAINST GRAVITY

Znamy już pierwszych laureatów 17. edycji Millennium Docs Against Gravity. Tegoroczna edycja festiwalu jest szczególna, bo festiwal odbywa się hybrydowo i dzięki temu nowe polskie dokumenty miały okazję po raz pierwszy zagościć w kinach.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych w Polsce. Jest to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w siedmiu różnych miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Katowice, Bydgoszcz, Lublin i od 2020 r. Poznań).

W tym roku po raz pierwszy organizowano Konkurs Polski, co było doskonałą okazją do tego, by nowe polskie dokumenty zostały zaprezentowane na dużym ekranie. Główną nagrodę w nowo powstałym konkursie otrzymało „Między nami” w reżyserii Doroty Proby. Wyróżnienie specjalnie powędrowało do „Spróbujmy skoczyć do studni” Piotra Stasika i Doroty Wardęszkiewicz. 12 tytułów oceniało jury w składzie: Marek Hovorka - dyrektor festiwalu Jihlava International Documentary Film Festiwal, reżyserka Joanna Kos-Krauze, reżyser Paweł Łoziński oraz Brigid O’Shea, współpracująca z festiwalem DOK Leipzig.

Z kolei Nagroda Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim otrzymało Pokromski Studio za film „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske. A Nagroda Miesięcznika „Zwierciadło” dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej powędrowała do reżyserek filmu „Lekcja miłości”, czyli Kasi Matei i Małgorzaty Goliszewskiej.

Listę wszystkich laureatów można znaleźć tutaj.