DWA POLSKIE PROJEKTY NA DOK CO-PRO MARKET

Znamy już listę projektów, które zakwalifikowały się do tegorocznej odsłony DOK Co-Pro Market odbywającego się w ramach festiwalu DOK Leipzig. Wśród wybranych tytułów znalazły się aż dwa z polski, a są to „Gypsy Gadji” w reżyserii Dasy Raimanowej i „I Want it All” Katarzyny Wiśniewskiej.

W tym roku festiwal DOK Leipzig planowany jest w dniach 26 października do 1 listopada w formie hybrydowej. Jest to jeden z największych i najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, który, jak wiele tego typu imprez, ma w programie szeroką ofertę spotkań, warsztatów i konferencji przygotowanych z myślą o profesjonalistach z branży dokumentalnej. Organizatorzy festiwalu bacznie przyglądają się obecnej sytuacji związnej z pandemią i już na tym etapie zdecydowali się przenieść DOK Co-Pro Market do sieci.

DOK Co-Pro Market to trwające 2 dni sesje spotkań, które mają na celu zachęcić producentów do nawiązywania współpracy i międzynarodowych koprodukcji oraz pomóc im zdobyć źródła finansowania. Poza spotkaniami ‘one-to-one’, w programie Co-Pro Market znajdują się też wspólne debaty i studia przypadków poświęcone możliwościom i wyzwaniom związanym z międzynarodowym rynkiem koprodukcyjnym.

Do udziału w tegorocznym DOK Co-Pro Market zaproszono aż dwa polskie projekty. Pierwszy z nich „Gypsy Gadji” w reżyserii Dasy Raimanowej, a którego producentem jest Rafał Sakowski z Iris Media opowiada o trzydziestokilkuletniej Roksanie. Kobieta jest pół Polką pół Romką. Mogłaby być idealnym łącznikiem pomiędzy tymi kulturami, ale w rzeczywistości zmaga się by znaleźć miejsce choćby w jednej z nich. Dokument wcześniej otrzymał Specjalne Wyróżnienie DOK Leipzig dla projektu prezentowanago na tegorocznym pitchingu Docs to Start.

Z kolei „I Want it All” Katarzyny Wiśniewskiej to historia 10-letniej Yary. Dziewczynka ma  już na koncie bokserski tytuł mistrzowski oraz koronę małej miss Belgii. Nie ma w zwyczaju przegrywać. Porażka jest jednak częścią gorzkiego wchodzenia w dorosłość. Producentem dokumentu jest Haka Films.

Oba projekty były rozwijane w ramach ostatnich educji DOC LAB POLAND oraz prezentowane na pitchingach Docs to Start w ramach KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Listę wszystkich zakwalifikowanych projektów można znaleźć tutaj.