POLSKIE FILMY W KONKURSIE DOKUMENTALNYM WARSZAWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

W tegorocznym programie międzynarodowego konkursu filmów dokumentalnych na tegorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym znalazły się aż dwie polskie produkcje. O nagrody będą ubiegać się „Agonia” Tomasza Knittla oraz „Po złoto” Ksawerego Szczepanika.

Warszawski Festiwal Filmowy powstał w 1985 roku, a już w 2009 roku wszedł do elitarnego grona wydarzeń, akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych (www.fiapf.org) jako międzynarodowe konkursowe festiwale filmowe – obok festiwali takich jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary, Tokio, Moskwa, Mar del Plata, Montreal, Szanghaj, Kair, Goa czy Tallin.

Podczas festiwalu filmy rywalizują ze sobą w pięciu różnych konkursach: Konkursie Międzynarodowym, Konkursie 1-2, Konkursie Wolny Duch, a także Dokumentalnym i Filmów Krótkometrażowych. Poznaliśmy już listę filmów, które ubiegają się w tym roku o tytuł najlepszego dokumentu. Wśród nich znalazły się aż dwa polskie filmy.

„Po złoto” w reżyserii Ksawerego Szczepanika  to historia Władysława Kozakiewicza, wybitnego tyczkarz, złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Autor słynnego gestu, który zaważył na jego dalszej karierze. Uniwersalna opowieść o cenie i naturze sukcesu.

Z kolei „Agonia” w reżyserii Tomasza Knittla to porywająca podróż w poszukiwaniu zanikającej tradycji muzyki przekazywanej drogą ustną. Jej świat widzimy oczami charyzmatycznego śpiewaka i instrumentalisty Adama Struga.

Tegoroczna edycja festiwalu ma się odbyć w dniach 9-18 października.

Listę wszystkich zakwalifikowanych filmów można znaleźć tutaj.