KOLEJNE NAGRODY DLA „PRZYPADKU JOHANNY LANGEFELD”

Historyczny dokument Władysława Jurkowa i Geburg Rohde-Dahl otrzymał w ostatnim czasie aż dwie nagrody. Film spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno ze strony publiczności jak i jurorów.

Dokument został doceniony na imprezach zajmujących się przede wszystkim tematyką historyczną. Najpierw przyszło Wyróżnienie Specjalne z rumuńskiego Rasnov Histories and Film Festival, a później nagroda publiczności podczas odbywającego się w Chorwacji History Film Festival.

Nagrodzony  „Przypadek Johanny Langfeld” określany jako thriller dokumentalny opowiada mało znaną historię komendantki kobiecych obozów koncentracyjnych, SS Oberaufseherin Johanny Langefeld, która w grudniu 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie. Autorzy filmu dotarli do informacji, że esesmance w ucieczce pomogły jej byłe więźniarki, które przeżyły obóz w Ravensbrück. Johanna Langefeld w 1942 roku organizowała obóz kobiecy w Auschwitz i jako pierwsza nim kierowała. Esesmanka miała być sądzona w procesie załogi obozu Auschwitz w Krakowie. Historia była przez wiele lat trzymana w tajemnicy, bo jej ujawnienie groziło karą zarówno byłej esesmance jak i Polkom, które zorganizowały jej ucieczkę.

Tajemnicze wydarzenia z tamtych lat są punktem wyjścia do filmowej opowieści, a śledztwo prowadzone przez autorów stanowi główny wątek narracyjny filmu. Aby wyjaśnić tajemnicę ucieczki Johanny Langefeld z polskiego więzienia, autorzy filmu wyruszają w podróż do przeszłości. Polsko-niemiecka wyprawa filmową dociera do materiałów i relacji świadków, które prowadzą do zaskakujących odkryć dotyczących bohaterów tej opowieści i historycznych okoliczności.

Więcej informacji o rumuńskim festiwalu można znaleźć tutaj, a o chorwackim tu.