NAJLEPSZE POLSKIE DOKUMENTY NA WARSAW DOC HOT SELECTION

W środę 16 września w kinie Kultura odbędzie się pokaz „Naszej małej Polski” Mateja Bobrika, który zainauguruje tegoroczną edycję WARSAW DOC HOT SELECTION - wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane dokumenty ostatnich lat.

Przez najbliższe miesiące widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, wyróżnionego trzema nagrodami na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym „Wieloryba z Lorino” Macieja Cuske oraz głośną „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei. Od października seanse będą odbywać się także w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

„Nasza mała Polska”, 2019 r.
scenariusz i reżyseria: Matej Bobrik


produkcja: Agnieszka Skalska, Agnieszka Dziedzic, Koi Studio


czas trwania: 70 min.

„Nasza mała Polska” to słodko-gorzka opowieść o kilkunastu młodych Japończykach rozpoczynających studia na Wydziale Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych. Jednym z obowiązkowych zadań studentów drugiego roku jest wystawienie sztuki teatralnej w języku polskim. W filmie obserwujemy proces uczenia się nowego języka przez bohaterów, ale także ich zderzenie z dorosłością i wyobrażeniami, które na jej temat mieli.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23)
16 września (środa), godz. 19.00

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane w kasie kina, w dniu projekcji, od godz 11:00. Liczba miejsc jest ograniczona. Podczas seansu obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu: reżyserem Matejem Bobrikiem, autorem zdjęć Michałem Stajniakiem oraz producentkami: Agnieszką Dziedzic i Agnieszką Skalską z Koi Studio.

Seans „Naszej małej Polski” zainauguruje tegoroczną odsłonę WARSAW DOC HOT SELECTION w ramach której widzowie przez cztery najbliższe miesiące bezpłatnie będą mogli na dużym ekranie obejrzeć najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Głównym organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Filmy będą prezentowane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura, a od października wydarzenie będzie odbywać się także w Warszawskim Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, w otwierającej się wraz z początkiem października nowej siedzibie instytucji mieszącej się pod adresem Aleje Ujazdowskie 20.

Wszystkie prezentowane podczas WARSAW DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach Doc Lab Poland, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. W minionych latach na Doc Lab Poland udział brały takie filmy jak m.in. „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na MFF w Wenecji), „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (Złoty Lajkonik na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym), „Komunia” Anny Zameckiej (Europejska Nagroda Filmowa dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego) czy m.in. pokazywana na licznych festiwalach filmowych „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały i „Fuck for Forest” Michała Marczaka.

Program WARSAW DOC HOT SELECTION 2020


Po seansach będą się odbywać spotkania z twórcami prezentowanych dokumentów.

„Nasza mała Polska”, reż. Matej Bobrik

Seans filmu:
16 września - Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23

„Wiatr. Thriller dokumentalny” reż. Michał Bielawski
Nagroda Silver Eye na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie

Nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł

Kiedy na Podhalu wieje halny, pozostawia za sobą zniszczone domy i połamane lasy. Gwałtowne skoki ciśnienia wpływają także na samopoczucie ludzi i zwierząt. Zwiększa się przy tym aktywność miejscowej straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Zafascynowani tajemniczym żywiołem twórcy dokumentu obserwują, jak nadejście niszczycielskiej wichury mąci życie kilkorga lokalnych mieszkańców. Przed nami zanurzony w niesamowitej góralszczyźnie film grozy, nieprzewidywalny jak sam halny.

Seanse filmu:
7 października - Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
15 października - Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20

„Blizny” reż. Agnieszka Zwiefka

Film koncentruje się na indywidualnych historiach Vetrichelvi i jej przyjaciółek, ukazując mechanizmy, które sprawiły, że te zwyczajne nastolatki wstępowały do organizacji terrorystycznej, nieraz w wieku zaledwie 12 lat. Całe swoje dorosłe życie spędziły na polu bitwy a teraz, po przegranej wojnie, są wykluczone ze społeczeństwa, bez możliwości podjęcia pracy, ułożenia sobie życia. Po spotkaniu z jedną z dawnych wojowniczek - dziś z połową twarzy całkowicie zniszczoną, nie potrafiącą nawet mówić normalnie - Vetrichelvi się załamuje. Wkrótce postanawia założyć organizację wspierającą niepełnosprawne kobiety i próbuje zapomnieć o swojej przeszłości, iść do przodu. Wtedy jednak wychodzą na jaw nowe, mroczne fakty. „Blizny" po raz pierwszy poruszają temat nastolatek siłą wcielanych do Tamilskich Tygrysów i rzucają nowe światło na wciąż nierozwiązany konflikt na Sri Lance. Czy można zacząć nowe życie, gdy było się członkiem organizacji terrorystycznej? I czy Vetrichelvi jest w stanie zmierzyć się z prawdą o tym, jaką rolę one sama odegrała w trakcie wojny?

Seanse filmu:
21 października - Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
29 października - Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20

„Synek” reż. Paweł Chorzępa
Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu dokumentalnego na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym
Nagroda za krótkometrażowy film dokumentalny na 39. Koszalińskim Festiwali Debiutów Filmowych "Młodzi i Film”

Historia trudnej miłości między ojcem a synem oraz nieustającej walki o wolność. Marcin – główny bohater – został skrzywdzony przez rodziców. Matka piła w trakcie ciąży, przez co urodził się z zespołem FAS, a w wieku dwunastu lat został odebrany rodzicom z powodu ich uzależnienia od alkoholu. Dom dziecka zabrał mu dzieciństwo. Mimo wielu złych doświadczeń po osiągnięciu pełnoletności postanowił wrócić do ojca i podjąć próbę zbudowania z nim relacji na nowo. Znalezienie dla siebie własnego miejsca – azylu, jakim okazuje się ptaszarnia – napawają Marcina nadzieją. Jednak nieustająca opieka nad ojcem alkoholikiem wciąż podcina mu skrzydła.

„Jerzy i Jerzy na jeziorach”, reż. Piotr Małecki
Nominacja do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego

Jerzy i Jerzy mają po 83 lata. W wakacje żeglują razem po mazurskich jeziorach. Jeden z nich słabnie. Jego ręce drżą, źle widzi, ma problemy z równowagą. Drugi Jerzy łagodnie opiekuje się kolegą. To może być już ostatnie takie wspólne lato. Słabszy Jerzy jest w domu. To już koniec, lecz wciąż myśli o jachcie czekającym w garażu. Wyrusza więc znów na jeziora, tam spotyka swojego przyjaciela, spędzają beztroski czas na łódkach. Okazuje się jednak, że wszystko to było już tylko wspomnieniem.

Seanse zestawu filmów „Synek”+ „Jerzy i Jerzy na jeziorach”:
4 listopada - Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
12 listopada - Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20

„Wieloryb z Lorino” reż. Maciej Cuske
Srebrny Róg dla Najlepszego Reżysera na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym
Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż
Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych

Film opowiada historię ludzi, którzy zamieszkują jedno z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi - Półwysep Czukocki. Oddzielony wąską cieśniną od Alaski Półwysep leży na północno-wschodnim krańcu Eurazji, nad Morzem Beringa i Czukockim. Obecnie mieszkają tu Rosjanie, Czukcze i Eskimosi. Film ukazuje, jak starożytna tradycja polowania na wieloryby skupia wokół siebie różnych przedstawicieli lokalnej społeczności.

Seanse filmu:
18 listopada - Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
26 listopada - Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20

„Lekcja miłości”, reż. Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja
Premiera na IDFA w sekcji First Appearance

Główną bohaterką dokumentu jest 67-letnia Jola, kobieta, która po latach nieszczęśliwego małżeństwa postanawia odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Z Włoch, gdzie do tej pory mieszkała, przenosi się do Szczecina, miasta swojego dzieciństwa. Tu nie wszystko układa się tak, jak być może sobie wymarzyła. Są jednak też dobre strony decyzji. Jola realizuje swoje pasje: taniec oraz tworzenie piosenek i wierszy. Wsparciem jest dla niej również przyjaźń.

Seanse filmu:
2 grudnia - Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
10 grudnia - Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20

WARSAW DOC HOT SELECTION to cykl pokazów najciekawszych i najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i spotkań z twórcami. Pierwsza projekcja w ramach wydarzenia odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus i „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Partnerami strategicznymi WARSAW DOC HOT SELECTION są Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i kino Kultura.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zostało powołane do życia w 2018 roku, w Warszawie, wiążąc swoją misję z kinem i przestrzenią kultury filmowej. CKF organizuje projekcje, dyskusje, wystawy, koncerty, debaty oraz prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży inspirującą podopiecznych do poznawania języka filmowego przez zabawę i inspirujące spotkania z twórcami-tutorami. Flagowe programy edukacyjne CKF to Trampolina Do Kina i Warsaw Film Nest.

WARSAW DOC HOT SELECTION jest dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerami DOC LAB POLAND, którego częścią jest wydarzenie, są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Kancelaria MKZ Partnerzy, Telewizja Polska S.A., Warszawski Festiwal Filmowy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

Informacja prasowa