„WIATR. THRILLER DOKUMENTALNY” NAGRODZONY W TRENTO

Właśnie zakończył się jeden z najważniejszych festiwali górskich. Jedna z nagród przyznawanych na Trento Film Festival trafiła do twórców polskiego dokumentu.

Powstały w 1952 roku Trento Film Festival, to najstarsze filmowe wydarzenie w całości poświęcone tematyce górskiej i eksploracyjnej. Obok wyzwań wspinaczkowych i przemieszczania się w głąb jaskiń nie brakuje również tematyki związanej ze środowiskiem i ekologią. W programie znajdziemy zarówno dokumenty, pełnometrażowe fabuły i krótkie formy filmowe, które opowiadają o relacjach człowieka z naturą, ale i o samej przyrodzie.

W tegorocznym programie festiwalu znalazły się aż trzy polskie dokumenty. Szansę na nagrody miały Harda Marcina Polara, „Ostatnia Góra” Dariusza Załuskiego i nagrodzony „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego.

Bohaterem dokumentu dokumentu, który otrzymał nagrodę Golden Gentian  jest wiatr halny - jedna z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach. Pojawia się cyklicznie każdej wiosny i jesieni. Nigdy nie wiadomo, czy i kiedy zamieni się w destrukcyjną wichurę. Halny dotyka szczególnie mieszkańców Zakopanego i okolic, zmieniając malownicze górskie szlaki w przestrzeń nieokiełznanego działania natury.

Więcej informacji o festiwalu można  znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej.