REŻYSERKI „LEKCJI MIŁOŚCI” Z NAGRODĄ W MOSKWIE, "KONIEC SEZONU" WYRÓŻNIONY

Kasia Mateja i Małgorzata Goliszewska zostały uhonorowane nagrodą dla najlepszego reżysera podczas Moscow International Documentary Film Festival DOKer.

Moscow International Documentary Film Festival DOKer to stosunkowo nowy festiwal, którego celem jest promocja niezależnych filmów dokumentalnych z całego świata.  Organizatorzy zakładają, że festiwal będzie przestrzenią w której wspólnie spotkają się twórcy, eksperci i widzowie.

Czymś co wyróżnia moskiewski festiwal na tle wielu podobnych imprez są nagrody. Najważniejsze są te przyznawane realizatorom filmów, m.in. reżyserom, operatorom czy montażystom. I to właśnie nagroda za najlepszą reżyserię powędrowała do duetu twórczyń dokumentu „Lekcja miłości”.

Sam film opowiada o 70-letniej Joli, która po pół wieku zdobywa się na ważny krok – ucieka z Włoch, od małżeńskiego koszmaru, do swojego rodzinnego Szczecina. Tam wreszcie żyje tak, jak zawsze marzyła: tańczy, śpiewa, pisze wiersze i piosenki. Jej teksty opowiadają o miłości, której nigdy nie zaznała. W oczach Joli świat jest romantyczny, kolorowy, dramatyczny. Pewnej nocy na parkiecie w Cafe Uśmiech poznaje Wojtka - starszego od niej mężczyznę, który zakochuje się w niej bez pamięci. Wszystkie przyjaciółki Joli, a także szóstka jej dzieci, namawiają ją do rozwodu z Bogdanem, alkoholikiem, który został we Włoszech. Tylko ksiądz stara się od tego odwieść, twierdząc, że powinna wybaczyć i pozostać wierną do końca. Jola się waha i nie wie co robić. Zmierzyć się z trudnym rozwodem i wyjść na nowo za mąż? A może po prostu żyć chwilą i nie wracać do przeszłości? Czy Jola odważy się żyć swoim życiem? I czy wreszcie zrobi to, czego sama pragnie, a nie, czego oczekują od niej inni?

Nie tylko reżyserki filmu „Lekcja miłości” wyjechały z Moskwy z nagrodami. Krótkometrażowy dokument Stasia Cuske otrzymał tam specjalne wyróżnienie.

Bohaterami wyróżnionego "Końca sezonu" jest starsze małżeństwo, które wypływa w rejs po jeziorach. Oboje spędziło na nich całe swoje życie. Zamknięta przestrzeń jachtu prowokuje do refleksji nad przyszłością, ale także nad tym, co minęło. Wieczorami rozbrzmiewają stare melodie.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego stronie internetowej.