POLSKIE KOPRODUKCJE WYGRYWAJĄ NA ONE WORLD W PRADZE

„Apolonia, Apolonia” Lei Glob została uznana najlepszym filmem, a Alisę Kovalenko doceniono za reżyserię „Nie znikniemy” podczas zakończonego właśnie International Human Rights Documentary Film Festival One World.

International Human Rights Documentary Film Festival One World w Pradze to jeden z największych festiwali poświęconych filmom o prawach człowieka na świecie. W tamtym roku uczestniczyło w nim ponad 125 tys. widzów. Oprócz pokazów w Pradze, filmy z programu One World prezentowane są także w 36 miastach w Czechach oraz innych państwach.

Tegoroczna edycja okazała się być wyjątkowo udana dla polskich koprodukcji. Główna nagroda powędrowała do „Apolonii, Apolonii” Lei Glob.

Bohaterką zwycięskiego dokumentu jest francusko-polska malarka Apolonia Sokol, która opuszcza Danię i przeprowadza się do rodzinnego Paryża, by tam tworzyć swoje dzieła. Widzowie i widzki mają szansę poznać ewolucję jej przekonań o seksualności, sztuce, ideałach i miłości oraz zobaczyć drogę od dojrzewania talentu, aż po przejście na komercyjną stronę artystycznego świata.

Z kolei w docenionym za reżyserii  „Nie znikniemy”  Alisy Kovalenko śledzimy losy pięciu ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w zagłębiu węglowym. Podobnie jak ich rówieśnicy na całym świecie walczą z nudą i licznymi frustracjami związanymi z poszukiwaniem własnej tożsamości i drogi życiowej. Jednak ta piątka znajduje się w Donbasie, gdzie od lat trwa wojna. Nie dość, że region został spustoszony gospodarczo, to jeszcze w oddali – a czasem zupełnie blisko – nieustannie toczą się walki. Młodzież miota się i zmaga z rzeczywistością, starając się odnaleźć w całym tym zamieszaniu poprzez rysunek, fotografię, muzykę, a przede wszystkim – przyjaźń.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.