POLSKIE PROJEKTY NA DOK.INCUBATOR

Poznaliśmy projekty, które zostały zaproszone na tegoroczną edycję warsztatów doc.incubatora. Znalazły się wśród nich polskie produkcje- „5 Pills Away” Karoliny Domagalskiej i „Posłuchaj co chcę Ci powiedzieć” Małgorzaty Imielskiej, a także polsko-fińskie „The Eternal War”.

DOK.Incubator to intensywne sześciomiesięczne warsztaty międzynarodowe w zakresie montażu, marketingu i dystrybucji. Warsztaty podzielone są na trzy tygodniowe sesje: pierwsza odbędzie się pod koniec kwietnia w Czechach, kolejna w czerwcu w Słowacji, a ostatnia we wrześniu w Szwecji.

Tegoroczna edycja warsztatów będzie obfitować w polskie produkcje. Pierwszym z nich jest „5 Pills” Karoliny Domagalskiej, które wyprodukuje Anna Stylinska. To bardzo aktualny projekt, który opowiada o wydarzeniach z października 2020, kiedy to polski rząd wprowadził niemal całkowity zakaz aborcji wywołując ogromne protesty wśród kobiet. Infolinia oferująca bezpieczną aborcję stała się wówczas symbolem rewolucji, co oznaczało punkt zwrotny dla Natalii, Karoliny, Justyny i Kingi, które przejęły odpowiedzialność państwa za zapewnienie dostępu do bezpiecznego zabiegu.

Kolejnym projektem jest nowy film Małgorzaty Imielskiej. Za produkcję „Posłuchaj co chcę Ci powiedzieć” odpowiada Adrianna Redzia. To historia 19-letniej Gosi, która całe swoje dorastanie spędziła w oddziale zamkniętym, lecząc się tam na pełnoobjawową, lekooporną schizofrenię paranoidalną. Jednak wkrótce ma po raz pierwszy wkrótce opuścić szpital i wrócić do swojego domu w Białymstoku. Gosia ma nadzieję, że wkrótce uda jej się też dostać na wymarzone studia w Warszawie, udowadniając tym samym, że głosy w jej głowie nie mają nad niej kontroli.

Wśród wybranych filmów znalazła się też fińsko-polska produkcja „The Eternal War”. Film nie ma jeszcze reżysera, ale za produkcję odpowiada Pertti Veijalainen.

Listę wszystkich zakwalifikowanych projektów można znaleźć tutaj.