„LOMBARD” WYGRYWA MARSYLSKI FESTIWAL

Dobra passa Łukasza Kowalskiego trwa. Tym razem dokument szturmem zdobył Międzynarodowy Festiwalu Music & Cinema w Marsylii i wyjechał stamtąd z aż dwiema najważniejszymi nagrodami.

MUSIC & CINEMA - Festival International du Film à Marseille to powstałe w 1999 roku unikatowe wydarzenie, które łączy fanów dwóch artystycznych światów. Każdego roku w programie festiwalu można znaleźć ponad 250 filmów, imprezę 500 gości, a uczestniczy w tym wszystkim około 25 tysięcy widzów złaknionych świetnego kina i dobrej muzyki.

W tym roku do udziału w festiwalu zaproszono m.in. „Lombard” Łukasza Kowalskiego. Film został uznany najlepszą produkcją, a nagroda dla najlepszego kompozytora powędrowała do Krzysztofa Aleksandra Janczaka odpowiedzialnego za muzykę do zwycięskiego dokumentu.

Poruszająca, pełna szalonego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para ekscentrycznych biznesmenów z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy “polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Upadającemu biznesowi nie pomagają ani szalone, marketingowe pomysły Wieśka, ani tym bardziej czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym kożuchem. Choć lombard przynosi straty, to staje się ważnym centrum życia lokalnej społeczności. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi bankructwa, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości.

Wszystkie niezbędne informacje o festiwalu można znaleźć tutaj.