„W UKRAINIE” W KONKURSIE VISIONS DU REEL

Od kilku tygodni wiemy, że w programie szwajcarskiego festiwalu nie zabrakło polskich produkcji. Do „Apolonii, Apolonii” Lei Glob i „Pianoforte” Jakuba Piątka doszedł jeszcze jeden film. Dokument Tomasza Wolskiego i Piotra Pawlusa został zaproszony do tamtejszego międzynarodowego konkursu pełnometrażowego.

Festiwal Visions du Reél organizowany jest w szwajcarskim mieście Nyon od 1969 roku. W początkach istnienia festiwalu w Nyon pokazywano głównie filmy szwajcarskie oraz produkcje z krajów bloku wschodniego, które bardzo trudno było zobaczyć publiczności z Europy Zachodniej. Obecnie Visions du Reél jest jednym z największych festiwali filmu dokumentalnego w Europie. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 7 do 14 kwietnia.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o obecności polskich produkcji w programie szwajcarskiego festiwalu. „Pianoforte” Jakuba Piątka zaproszono do konkursowej sekcji Grand Angle, a „Apolonia, Apolonia” Lei Glob zostanie pokazana w ramach sekcji Highlights. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Teraz poznaliśmy filmy, które będą ubiegać się o najważniejszą nagrodę, tytuł najlepszego międzynarodowego dokumentu pełnometrażowego. Jedną z produkcji, która będzie miała szansę wygrać jest dokument „W Ukrainie” Pawła Pawlusa i Tomasza Wolskiego.

Gdy Rosja rozpoczęła działania wojenne przeciw ludności cywilnej, Europejczycy zjednoczyli się, by przyjąć niemal 8 milionów uchodźców z Ukrainy. Co się stało z tymi, którzy nie wyjechali i z tymi, którzy wrócili do domu? Czy „dom” nadal znaczy dla nich to samo? Filmowcy Piotr Pawlus i Tomasz Wolski pokazują, jak wygląda życie w zbombardowanych miastach i spalonych wioskach.

Listę wszystkich filmów w programie oraz wszystkie niezbędne informacje o festiwalu można znaleźć na stronie internetowej Visions du Reél.