JUŻ ZA TYDZIEŃ IDFA. PRZYPOMINAMY O POLSKICH PRODUKCJACH W PROGRAMIE

Już 9 listopada rozpocznie się kolejna edycja jednego z najważniejszych festiwali poświęconych kinu dokumentalnemu na świecie. W niezwykle bogatym programie nadchodzącej imprezy znalazło się kilka polskich produkcji.

Amsterdamski Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 9-20 listopada.

Festiwalowymi ulubieńcami są już filmy pokazywane w sekcji Best of Feast, w której prezentowane są najlepsze dokumenty ostatniego roku. W  prestiżowym gronie filmów znalazły się aż cztery produkcje i koprodukcje z Polski. Widzowie festiwalu IDFA zobaczą „Syndrom Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Silent Love” Marka Kozakiewicza, „Lombard”  Łukasza Kowalskiego oraz polsko-irańskie „Sumy częściowe” w reżyserii Mohammadreza Farzada.

Z kolei w międzynarodowym konkursie znajdziemy polsko-duńsko-francuską „Apolonię, Apolonię” w reżyserii Lei Glob, film powstał w koprodukcji ze Staroń Films.

W jednej z najodważniejszych i najoryginalniejszych sekcji festiwalu, czyli Luminous znalazł się film „Polish Prayers” ("Brotherhood") Hanki Nobis. A w Focus: Playing Reality zobaczymy już doskonale znany i nagradzany wcześniejszy dokument Pawła Łozińskiego – „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”.  

Nie tylko w programie festiwalowym można będzie znaleźć polskie akcenty. Do udziału w sekcji branżowej IDFA Forum zaproszono trzy polskie projekty.

IDFA Forum odbędzie się od 12 do 16 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Forum czeka na artystyczne, innowacyjne projekty dokumentalnych, które mają międzynarodowy potencjał. IDFA Forum to doskonale miejsce dla producentów, którzy szukają partnerów do współfinansowania bądź koprodukcji filmu, a także dystrybutorów i agentów sprzedaży.

W tym roku do udziału w forum zaproszono aż trzy polskie projekty.  „Grudzień” Grzegorza Paprzyckiego ma opowiadać o dramatycznych wydarzeniach na polsko-białoruskiej granicy. Za produkcję odpowiada Maciej Kubicki z Telemarku. „Frontline” to roboczy tytuł filmu Alisy Kovalenko. To dokumentalny dziennik z Ukrainy, opowiadający o kobietach, które jako żołnierki wyruszają wiosną 2022 na front. Koproducentami są Dania i Ukraina, a producentką filmu Kasia Kuczyńska z HAKA Films. Trzecim projektem są „Nieletni astronauci” Aleksandry Skowron. Dokument również ma poruszać kwestię wojny, tym razem oczami najmłodszych. Producentem filmu jest Mirosław Skowron z Mediolii.

Wszystkie niezbędne informacje o festiwalu można znaleźć na jego stronie internetowej.