POLSKIE DOKUMENTY NA MARCOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

W marcu powoli budzimy się z zimowego snu i ruszamy na festiwale na których będzie można zobaczyć całkiem sporo polskich dokumentów. Nasze filmy będą pokazywane m.in. na True/False Film Festival, CPH:DOX* czy One World International Human Rights Documentary Film Festival. Sprawdźcie, gdzie w tym miesiącu będzie można zobaczyć nasze produkcje.

Na początku miesiąca rozpoczęły się dwa festiwale na które zaproszono najnowszy film Pawła Łozińskiego. „Film balkonowy” zobaczą widzowie True/False Film Festival i International Documentary Film Festival ARTDOCFEST/RIGA. A to nie koniec obecności tego dokumentu na międzynarodowych festiwalach w marcu. Produkcja odwiedzi jeszcze hiszpański Punto de Vista International Documentary Film Festival of Navarra, amerykański First Look Festival, litewski Vilnius International Film Festival “Kino pavasaris” oraz brazylijski It's All True - 27th International Documentary Film Festival. Filmu nie zabraknie też na CPH:DOX* | Copenhagen Int. Documentary Film Festival. W programie poza „Filmem balkonowym” będzie można zobaczyć jeszcze „Sędziów pod presją” Kacpra Lisowskiego oraz konkursowo i premierowo „Lombard” Łukasza Kowalskiego. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

W pierwszych dniach marca wystartuje Festival Internacional de Cine Documental Miradasdoc. W programie dwa krótkie polskie dokumentu – „Lata świetlne” Moniki Proby oraz „Koncert balkonowy” Diany i Krzysztofa Kadłubowskich. Drugi pokaz filmu małżeństwa odbędzie się na egipskim Ismailia International Film Festival.

Krótkometrażowe „Kulisy” Ady Syk został zakwalifikowany do konkursu jednego z najważniejszych i najpopularniejszych festiwali kina niezależnego SXSW. Będzie to światowa premiera filmu. Kilka dni po rozpoczęciu się amerykańskiego festiwalu rozpocznie się Febiofest Bratislava. Tamtejsza publiczność zobaczy „Papę” Maryii Yakimovich.

W drugiej połowie miesiąca w Wielkiej Brytanii odbędzie się London Human Rights Watch Film Festival. W programie konkursowym znaleźli się „Sędziowie pod presją” Kacpra Lisowskiego i „Najgłośniej słychać milczenie” Anny Konik, które otworzy festiwal. Więcej na ten temat można znaleźć tu. Z kolei film o polskich sędziach rozpocznie czeski One World International Human Rights Documentary Film Festival. W programie sąsiedzkiego festiwalu znajdziemy też  „Antybohater” Michała Kawckiego. O tym pisaliśmy tutaj.

W tym miesiącu szansę na nagrodę ma też „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske. Produkcję będzie można zobaczyć na francuskim International Film Festival "Fishermen of the world".

Pełna lista pokazów festiwalowych znajduje się tutaj.