„NAJGŁOŚNIEJ SŁYCHAĆ MILCZENIE” OTWORZY BRYTYJSKI FESTIWAL

Nowy dokument Anny Konik nie tylko będzie miał swoją światową premierę podczas tegorocznej edycji London Human Rights Watch Film Festival, ale również otworzy to wydarzenie. W programie imprezy znaleźli się też „Sędziowie pod presją” Kacpra Lisowskiego.

London Human Rights Watch Film Festival to wydarzenie filmowe podczas, którego prezentowane są najciekawsze, międzynarodowe produkcje filmowe podejmujące się kwestii związanych z prawami człowieka. Festiwal, to nie tylko kino, ale również panele i spotkania dotyczące najbardziej palących kwestii.

Tegoroczny festiwal otworzy polska produkcja. Dokument „Najgłośniej słychać milczenie” Anny Konik będzie miało swoją światową premierę.

Przestronna sala uniwersytetu. Siedem osób siedzi w kręgu. Czytają eseje na temat problemów współczesnego świata. To jedyny moment, kiedy widzimy ich razem. Ze słonecznej sali przenosimy się w przestrzeń miasta, które staje się zmiennym tłem dla ich słów. Od tej chwili podążamy za każdym osobno, bez ustalonego porządku i czasu. Opowiadają, skąd przyjechali, przed czym uciekają. Odkrywają kolejne dramatyczne fakty ze swojego życia. Kamera pokazuje ich raz z dystansu, innym razem zagląda w oczy, odkrywa emocje, czyta mowę ciała. Kawałek po kawałku składamy fragmenty w całość i obserwujemy siedem dramatycznych historii z życia Angeli, Janahana, Merwy, Michaela, Mohameda, Nirmali i Selamawit. Uciekli od wojny, terroryzmu, nienawiści etnicznej, prześladowań, przemocy domowej. Uniknęli śmierci. Wydaje się, że osiągnęli cel i mogą rozpocząć nowe życie w Europie. Ale czy to naprawdę koniec ich problemów i początek nowego, lepszego życia? Jeden z nich, Michael, mówi, że nie będzie mieć dzieci, bo nie chce, by żyły w toksycznym świecie. Jak podkreśla ‒ niezależnie od tego, jakie ma marzenia i plany ‒ jego los wciąż zależy od innych ludzi. Pozostali bohaterowie wyliczają inne problemy, z którymi się borykają – długoletnie oczekiwanie na azyl bez możliwości pracy, alienację, rasizm, samotność, niepewność jutra. Tęsknią za domem rodzinnym. Pojawiają  się zwątpienie i pytania o sens życia. Co będzie dalej – nie wie nikt.

W programie festiwalu znalazł się też nowy dokument Kacpra Lisowskiego. „Sędziowie pod presją” to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne dla rządzących. Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli - twarzą sędziowskiego buntu. W filmie widzimy konsekwencje jego bezkompromisowej postawy, przyglądamy się, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Jednocześnie jesteśmy świadkami niezwykłej solidarności, którą okazują mu zarówno sędziowie, jak i zwykli obywatele. Tymczasem demontaż państwa prawa ujawnia się z całą jaskrawością. Po rozstrzygnięciu upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się największa fala demonstracji w historii. Sędziowie wychodzą na ulice, by stanąć ramię w ramię z obywatelami w obronie praworządności. 

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.