„CIENIE IMPERIUM” NA MOJEEKINO.PL W RAMACH SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Od 1 marca można oglądać dokument Karola Starnowskiego na platformie mojeekino.pl w ramach akcji Solidarni z Ukrainą. W ramach programu można zobaczyć również "U311 Czerkasy" i ”Putin Forever?". Całkowity dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony zostanie na wsparcie finansowe dla Ukrainy. Akcja charytatywna potrwa do 21 marca g. 23:59.

Zgodnie z prośbą Tymura Jaszczenko reżysera filmu „U311 Czerkasy” całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na fundację "Come back alive". Organizacja ta, współpracuje bezpośrednio z dowództwem i personelem jednostek wojskowych, zakupując sprzęt pomocniczy, kamery termowizyjne, gogle noktowizyjne, opatrunki hemostatyczne i inne.

Dokument „Cienie imperium” inspirowany książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń” to opowieść o skomplikowanej historii państw postsowieckich i ich mieszkańców, pokazywany był w ubiegłym roku m.in. na FPFF w Gdyni w sekcji „Inne spojrzenie”, na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz FF Transatlantyk.

Czy można żyć w cieniu imperium? To pytanie, które niczym bumerang powraca w każdej z trzech przedstawionych w filmie historii. Choć ich bohaterów dzielą setki kilometrów, narodowość oraz wiek, łączy zbliżone, oparte na strachu doświadczenie, ale też nadzieja na spokojne i lepsze życie. Pomimo, że Związek Sowiecki zniknął z map trzydzieści lat temu, Aleksiej z Górskiego Karabachu, Timur z Ukrainy oraz Aleksander z Gruzji wciąż żyją w niepewności, każdego dnia stawiając czoła tytułowym cieniom „imperium”. Opowieści bohaterów pokazują skomplikowaną historię państw postsowieckich oraz ich mieszkańców, którzy wbrew wielkiej polityce starają się odwrócić swój los i podążać za marzeniami o życiu w pokoju. W swoim pełnometrażowym debiucie dokumentalnym Karol Starnawski kieruje kamerę na ludzi uwikłanych w zapomniane już konflikty graniczne powstałe na skutek rozpadu ZSRR. To też gorzki obraz imperialnych zakusów dzisiejszej Rosji, zmierzającej do całkowitego uzależnienia od siebie sąsiadów, a co za tym idzie, utrzymania dawnej strefy wpływów.

Filmy można oglądać tutaj.

Żródło: mojeekino.pl