POLISH DOCS PRO NA BRANŻOWYCH WYDARZENIACH CPH:DOX

Festiwal CPH:DOX w Kopenhadze to jeden najważniejszych na świecie festiwal poświęcony kinu dokumentalnemu. Festiwalowi towarzyszy także jedno z najciekawszych wydarzeń przygotowywanych z myślą o branży dokumentalnej – CPH:Industry, w którym w tym roku po raz kolejny weźmie udział polska delegacja.

W ramach CPH:Industry odbywa się  szereg wydarzeń poświęconych finansowaniu czy koprodukcjom (CPH Forum), sprzedaży i dystrybucji (CPH Market), a także wiele prezentacji i wydarzeń networkingowych mających na celu znalezienie międzynarodowych partnerów.

W tegorocznym CPH Industry, udział bierze polska delegacja Polish Docs Pro, zorganizowana przez Krakowską Fundację Filmową.  Jednym z kluczowych  wydarzeń w ramach polskiej obecności na w Kopenhadze będzie prezentacja MEET THE POLISH DOCS PRO DELEGATION  – prezentacja, podczas której międzynarodowi goście dowiedzą o możliwości finansowania i  produkcji filmów dokumentalnych w Polsce, a także koprodukowania z Polską, a producenci zaprezentują swoje firmy i projekty. W delegacji udział biorą:

Stanisław Zaborowski/ SILVER FRAME (z projektem „Trust Me” Joanny Ratajczak)

Edyta Wróblewska / SZYMON KUDŁA INSPIRACJE I ENERGIA (z projektem „Kiedy powieje harmattan”)

Ewa Hoffman / EH! PRODUCTION (z projektem „Niedźwiedź i fortepian” Piotra Bernasia i Chenga Hernga Shinna)

Monika Braid / BRAIDMADE FILMS (z projektem „Krok po kroku” Elizy Kubarskiej i Michała Worocha)

Katarzyna Kuczyńska / HAKA FILMS (z projektem „One for the Team” Katarzyny Wiśniowskiej)

Marta Szymanowska / VN LAB (z projektem „1_City” Poli Borkiewicz)

Marcin Borchardt / PINOT FILMS (z projektem „Themersonowie”)

 

Prezentacja odbędzie się 30 marca o godzinie 15.00 - 16.30, a 31 marca będą miały miejsce spotkania w formule round tables przedstawicieli projektów z zaproszonymi ekspertami.

Katalog z pełną informacją o Polskiej Delegacji można pobrać tutaj.

Dodatkowo w programie festiwalu w tym roku znalazły się aż trzy polskie dokumenty. Światową premierę w konkursie będzie miał „Lombard” Łukasza Kowalskiego, a „Sędziowie pod presją” Kacpra Lisowskiego i „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego pokazane zostaną w sekcjach pozakonkursowych. Więcej o filmach na festiwalu tutaj.

Polish Docs PRO to inicjatywa Krakowskiej Fundacji Filmowej, której celem jest kontynuacja i rozwinięcie działań zainicjowanych w ramach projektu Polish Docs w 2006 roku. Polish Docs PRO skupia się przede wszystkim na szerokiej promocji polskiej branży dokumentalnej na międzynarodowych wydarzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów filmowych. Wspiera filmowców i producentów w rozwoju ich projektów poprzez ułatwienie dostępu do zagranicznych rynków, koordynację wyjazdów delegacji na fora pitchingowe i targi koprodukcyjne, organizację prezentacji projektów, modeli produkcyjnych i możliwości koprodukcji z Polską, organizację spotkań networkingowych, udział w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i szkoleniach. Celem Polish Docs PRO jest ugruntowanie polskiej marki dokumentalnej w światowym środowisku filmowym oraz rozwój współpracy międzynarodowej. W 2021 roku projekt był nominowany do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Projekt koordynowany jest przez Krakowską Fundację Filmową przy współpracy z Doc Lab Poland, a realizowany jest przy wsparciu finansowym z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.