„FILM BALKONOWY” OD 8 KWIETNIA W POLSKICH KINACH

Najnowszy dokument Pawła już niebawem trafi na duże ekrany. Ta wielokrotnie nagradzana produkcja pojawi się w polskich kinach już 8 kwietnia, a od 17 kwietnia będzie można ją zobaczyć w HBO Max. Za kinową dystrybucję odpowiada Against Gravity.

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński w swoim filmowym eksperymencie przygląda się ludziom ze swojego balkonu, zaczepia ich pytaniami, rozmawia o tym, jak radzą sobie z życiem. Jest ich ciekawy, a oni odwdzięczają się mu najintymniejszymi historiami. Jego bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Z kalejdoskopu barwnych postaci jeden z najważniejszych polskich dokumentalistów stworzył film, który jest jak strumień życia, zaskakuje i wciąga, jest na przemian wesoły i refleksyjny.

To też film o warsztacie dokumentalisty, który jest ciekawy swoich bohaterów, o więzi, która rodzi się między reżyserem a powracającymi pod jego kamerę przechodniami. Paweł Łoziński spędził na swoim balkonie 165 dni zdjęciowych w ciągu ponad 2,5 roku. Spotkał ponad 2000 rozmówców. Z tych spotkań pod jego „świeckim konfesjonałem” powstał film o nas samych, ludziach, Polakach, przechodniach na drodze przez życie. To film, w którym każdy z nas będzie mógł przejrzeć się jak w lustrze.

Paweł Łoziński jest autorem ponad 20 filmów dokumentalnych wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach. Tworzy pełne emocji autorskie projekty opowiadające o ludziach w sposób niezwykle intymny. Międzynarodowe uznanie zdobył swoim dokumentalnym debiutem „Miejsce urodzenia” (1992). Kolejne filmy – „Siostry”, „Taka historia”, „Chemia”, „Ojciec i Syn”, „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham”, „Film balkonowy” – uznawane za nowatorskie, otwierają nowe pola tematów i nieznane przestrzenie w filmie dokumentalnym.

„Film balkonowy”  trafi na ekrany kin już 8 kwietnia! Dystrybutorem filmu jest Against Gravity. Od 17 kwietnia film oglądać będzie można w HBO Max. Producentką filmu z ramienia HBO Max jest Izabela Łopuch, a producentką wykonawczą HBO Max Hanka Kastelicowa. Za produkcję obrazu odpowiadają HBO Max, Łoziński Production oraz Mazowiecki Instytut Kultury. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zwiastun filmu można zobaczyć tutaj.

Informacja prasowa