„SĘDZIOWIE POD PRESJĄ” OTWORZĄ CZESKI FESTIWAL

Dokument Kacpra Lisowskiego został wybrany na film otwarcia One World International Human Rights Documentary Film Festival. Nie będzie to jedyna polska produkcja, którą będzie można znaleźć w programie, szansę na nagrody ma też „Antybohater” Michała Kaweckiego.

One World International Human Rights Documentary Film Festival w Pradze to jeden z największych festiwali poświęconych filmom o prawach człowieka na świecie. Co rok w wydarzeniu uczestniczy nim ponad 120 tys. widzów. W tegorocznym programie znalazło się aż 80 dokumentów i 6 projektów multimedialnych. Oprócz pokazów w Pradze, filmy z programu One World prezentowane są także w 25 miastach w Czechach.

W tym roku festiwal otworzy polska produkcja wyreżyserowana przez Kacpra Lisowskiego. Po pokazie filmu odbędzie się dyskusja, w której wezmę udział: producentka Iwona Harris, bohater filmu Igor Tuleya oraz reżyser.

„Sędziowie pod presją” to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne dla rządzących. Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli - twarzą sędziowskiego buntu. W filmie widzimy konsekwencje jego bezkompromisowej postawy, przyglądamy się, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Jednocześnie jesteśmy świadkami niezwykłej solidarności, którą okazują mu zarówno sędziowie, jak i zwykli obywatele. Tymczasem demontaż państwa prawa ujawnia się z całą jaskrawością. Po rozstrzygnięciu upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się największa fala demonstracji w historii. Sędziowie wychodzą na ulice, by stanąć ramię w ramię z obywatelami w obronie praworządności. 

Poza filmem Lisowskiego w programie konkursowym znajdziemy również „Antybohatera” Michała Kaweckiego. Protagonistą filmu jest Miszka – chłopak o wielu twarzach. Drobny przestępca i obiecujący narciarz alpejski, mimo poważnej niepełnosprawności fizycznej i trudnych warunków życia, czerpie z niego pełnymi garściami. A do tego ma wyjątkowe poczucie humoru. Spotykamy go w kluczowym momencie, kiedy wkracza w dorosłość i dostaje ostatnią szansę, by wziąć udział w paraolimpiadzie. Ale przede wszystkim bohater musi zadecydować, jak będzie wyglądała jego przyszłość. Mimo ograniczeń podejmuje w życiu kolejne próby.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.