GRANICE FIKCJI W FILMIE DOKUMENTALNYM - OTWARTY WYKŁAD JACKA BŁAWUTA

Częścią trzeciej sesji DOC LAB POLAND, odbywającej się podczas 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, są otwarte dla publiczności wykłady poświęcone różnym aspektom produkcji, promocji i dystrybucji filmów dokumentalnych.

Pierwszym z nich będzie wykład reżysera i autora zdjęć Jacka Bławuta GRANICE FIKCJI W FILMIE DOKUMENTALNYM.

12 października, wtorek, godz. 13.30, Kinoteka, sala 7
WSTĘP WOLNY

Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą reżyser oraz autor zdjęć filmowych Jacek Bławut opowie o pracy twórcy dokumentalnego i włączaniu do filmu dokumentalnego elementów fikcji. Na ile reżyser jest poddany rzeczywistości, którą filmuje a na ile może w nią ingerować? Jak filmując rzeczywistość uczynić ją dramaturgicznie interesującą dla widowni? Czy można wpływać na bohatera i jego losy czy należy pozostać dyskretnym obserwatorem jego życia? Gdzie przebiega granica ingerowania w filmowaną materię? To tylko niektóre z pytań i aspektów, które zostaną poruszone podczas wykładu twórcy, który w swoich filmach zarówno dokumentalnych jak i fabularnych łączył obie metody, pokazując, że ich granice często są bardzo płynne.

DOC LAB POLAND jest programem konsultacyjnym, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Warsztaty obejmują: konsultacje reżyserskie i montażowe, pracę nad trailerami i materiałami promocyjnymi, trening prezentacji projektów, konsultacje z agentami sprzedaży, rozwijanie budżetów i planów finansowania. Na program składają się trzy sesje uwzględniające rozwój projektu w trakcie trwania programu.

DOC LAB POLAND 2021 jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Partnerami tej edycji są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, HBO Europe, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Telewizja Polska S.A., kancelaria MKZ Partnerzy, Institute of Documentary Films, DOK Leipzig, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, MX35 oraz Lunapark. Patronami medialnymi są: Film&TV Kamera, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, Film New Europe, Cinema.pl, Filmowe Centrum Festiwalowe i Magazyn Filmowy SFP.

Informacja prasowa