NOWY FILM TOMASZA WOLSKIEGO ZE ŚWIATOWĄ PREMIERĄ NA VISIONS DU REÉL

Nowy film wybitnego polskiego reżysera będzie miał światową premierę na jednym z najważniejszych festiwali poświęconych dokumentom. „1970” znalazł się w konkursie głównym wydarzenia.

Festiwal Visions du Reél organizowany jest w szwajcarskim mieście Nyon od 1969 roku. W początkach istnienia festiwalu w Nyon pokazywano głównie filmy szwajcarskie oraz produkcje z krajów bloku wschodniego, które bardzo trudno było zobaczyć publiczności z Europy Zachodniej. Obecnie Visions du Reél jest jednym z największych festiwali filmu dokumentalnego w Europie. W programie tegorocznej edycji znalazło się 142 produkcji z aż 58 krajów. Festiwal odbędzie się w dniach 15-25 kwietnia.

Do konkursu międzynarodowego zaproszono po raz kolejny film Tomasza Wolskiego. Reżyser w ubiegłym roku z sukcesem prezentował tam „Zwyczajny kraj”, a podczas tegorocznej edycji premierę będzie mieć jego najnowsze dzieło – „1970”. Akcja wyprodukowanego przez Kijorę dokumentu rozgrywa się w tytułowym roku 1970, to wówczas w  komunistycznej Polsce wybuchają kolejne głośne protesty. W stolicy zbiera się sztab kryzysowy. W ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. Poprzez archiwalne nagrania i animacje obserwujemy mechanizmy władzy. „1970” to opowieść o buncie, widziana z punktu widzenia oprawców.

Program festiwalu można znaleźć tutaj.