1970

W 1970 r. w komunistycznej Polsce, na Wybrzeżu, wybuchają protesty. Trwają strajki robotników, którzy sprzeciwiają się podwyżkom cen. Na ulicach pojawia się coraz więcej protestujących. Sytuacja staje się napięta. Tymczasem w stolicy zbiera się sztab kryzysowy.

Dzięki animacjom połączonym z nagraniami rozmów telefonicznych zaglądamy za zamknięte drzwi gabinetów dygnitarzy. Wypalane są setki papierosów. Urywają się telefony. Planowane są strategie rozpędzania protestujących i przyszłych represji. Obmyślane są działania propagandowe. Protesty jednak wymykają się rządzącym spod kontroli. Widzimy strach, pogubienie i brutalność decydentów. Na ulicach w ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. Giną ludzie. „1970” to opowieść o buncie, widziana z punktu widzenia oprawców.

GATUNEK:
dokument / animacja
KRAJ PRODUKCJI:
Poland
ROK PRODUKCJI:
KOLOR:
kolorowy
REŻYSERIA:
Tomasz Wolski
SCENARIUSZ:
Tomasz Wolski
OPERATOR:
Tomasz Wolski
MONTAŻ:
Tomasz Wolski
DŹWIĘK:
Marcin Lenarczyk
ANIMACJA:
Robert Sowa
PRODUCENT:
KIJORA / Anna Gawlita
KOPRODUCENT:
Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej

Tomasz Wolski »

ur. 1977. Scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Asystent reżysera przy realizacji Born Dead (2004) Jacka Bławuta. Autor filmów dokumentalnych: “Cisza,” “Klinika”, “Złota rybka”, “Aktorzy”, “Szczęściarze”, “Lekarze”,  “Pałac” i "Festiwal". Laureat licznych nagród festiwalowych, m.in. w Neubrandenburgu, Pamplonie, Wrocławiu i Krakowie. Reżyser krótkometrażowego filmu “Córka” nagrodzonego m.in. w Angers Premiers Plans (Grand Prix oraz nagroda publiczności). Montażysta filmów m.in. “Dziennik z podróży” (2013), “21xNY” (2016) oraz “Krzyżoki”.