KRAKOWSKA FUNDACJA FILMOWA. NOWY ROZDZIAŁ

Zmiany w zarządzie Krakowskiej Fundacji Filmowej. Dotychczasowy Prezes i założyciel Fundacji - Krzysztof Gierat ustępuje miejsca Barbarze Orlicz-Szczypule, która do tej pory zajmowała stanowisko Wiceprezeski. Do zarządu zostały powołane także Katarzyna Wilk i Patrycja Czarny, tworząc tym samym w pełni kobiecy zespół.

“Decyzję o rezygnacji podjąłem z rozwagą i po wielu rozmowach. Chciałbym się skoncentrować na festiwalu i innych aktywnościach z nim związanych. - tłumaczy Krzysztof Gierat, który nadal będzie pełnił funkcję dyrektora Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Zasiądzie także w Radzie Programowej Fundacji - “Przekazuję ster dotychczasowej wiceprezes, która od początku współtworzyła tę fundację, nadając autorski kształt wielu naszym działaniom i budując w pełni profesjonalny skład osobowy, pozwalający na stworzenie nowego zarządu. Fundację poprowadzą kobiety!” 

Szefową Fundacji została Barbara Orlicz-Szczypuła, która od 2006 roku zasiadała w jej zarządzie, a od wielu lat związana jest z organizacją Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako dyrektorka biura programowego. Wcześniej zatrudniona w Apollo Film, gdzie była odpowiedzialna za organizację imprez, promocję i marketing. Absolwentka Wydziału Etnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest dyrektorką Agencji KFF Sales&Promotion, producentką projektów Polish Docs, Polish Shorts i Polish Animations oraz redaktorką anglojęzycznego magazynu "Focus on Poland", skierowanym do branży dokumentalnej i krótkometrażowej. Prowadzi zajęcia na Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego w Krakowie oraz na UJ.

Wiceprezeską Fundacji została Katarzyna Wilk, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalność Teatrologia. Studiowała także filmoznawstwo ze specjalizacją media na Wydziale Kulturoznawstwa UJ. Dwukrotnie pełniła funkcję ekspertki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wicedyrektorka agencji KFF Sales&Promotion oraz koordynatorka projektu Polish Docs polegającego na promocji polskiego kina dokumentalnego za granicą. Współpracuje z różnymi pismami i portalami, publikuje teksty dotyczące filmu, teatru i kultury. Redaktorka anglojęzycznego magazynu "Focus on Poland". Katarzyna Wilk szefuje także KFF Industry - największym polskim wydarzeniom branżowym, poświęconym filmom dokumentalnym, animowanym i krótkometrażowym. 

Funkcję wiceprezeski będzie pełniła także Patrycja Czarny, absolwentka filmoznawstwa oraz studiów podyplomowych w dziedzinie PR na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracowała w Apollo Film jako menadżerka PR, współpracowała przy realizacji wielu wydarzeń filmowych. Z Krakowskim Festiwalem Filmowym związana jest od 2004 roku, gdzie pełni funkcję zastępczyni dyrektorki biura programowego. W Krakowskiej Fundacji Filmowej prowadzi Dział Dystrybucji oraz Organizacji Imprez. 

Do zespołu Fundacji w roli dyrektorki wykonawczej dołączyła także Olga Lany - menadżerka kultury z dużym doświadczeniem w zakresie organizacji wydarzeń, marketingu i promocji. Jako kierowniczka produkcji realizowała festiwale, koncerty, spektakle w Polsce i za granicą, a także kierowała zespołami promocji i organizacji eventów w instytucji kultury.

Ustępujący z fotela prezesa Krzysztof Gierat, jest z wykształcenia filmoznawcą, absolwentem UJ. Studiował także w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Pełnił m.in. funkcje wiceprezydenta miasta Krakowa, dyrektora Apollo Film i Agencji Filmowej Telewizji Polskiej. Jest także członkiem Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Krakowskim Festiwalem Filmowym kieruje od 20 lat.  

Krakowska Fundacja Filmowa została powołana w 2003 roku z inicjatywy Krzysztofa Gierata przez Instytucję Apollo Film w celu organizowania wydarzeń popularyzujących film i prowadzenia działań wspierających produkcję filmową. Głównym projektem realizowanym przez Fundację cyklicznie jest Krakowski Festiwal Filmowy będący jednym z najważniejszych wydarzeń na świecie, prezentujących filmy dokumentalne i krótkometrażowe. Festiwal, jako jedyny w Polsce i jeden z nielicznych na świecie jest na ekskluzywnej liście Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) wydarzeń kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. 

Ponadto, Festiwal posiada akredytację FIAPF (Fédération Internationale des Associations de Producteurs de Films / pol. : Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Producentów Filmowych) oraz jest członkiem DAE (Documentary Association Europe) - organizacji skupiającej profesjonalistów związanych z filmem dokumentalnym, Short Film Conference - międzynarodowego stowarzyszenia branży krótkometrażowej oraz EFA Short Film Network. W ramach międzynarodowych sieci Festiwal współpracuje także z wieloma prestiżowymi festiwalami z całego świata. 

Krakowska Fundacja Filmowa poza organizacją Krakowskiego Festiwalu Filmowego zajmuje się także promocją polskich filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych, a także polskiej branży filmowej za granicą w ramach agencji KFF Sales&Promotion oraz projektów Polish Docs i Polish Docs Pro, Polish Shorts i Polish Animations. 

W ramach podejmowanych działań Fundacja inicjuje i organizuje wydarzenia promujące polskie filmy podczas międzynarodowych festiwali i targów filmowych oraz opracowuje indywidualne strategie promocyjne dla wybranych filmów, które posiadają potencjał międzynarodowy i dystrybucyjny. Od ponad 15 lat Fundacja organizuje stoiska polskie na targach filmów dokumentalnych Sunny Side of the Docs w La Rochelle oraz na największych targach filmów krótkometrażowych w Clermont-Ferrand, wcześniej także przez kilka lat na targach filmów animowanych MIFA w Annecy. Równocześnie KFF dba o obecność polskich filmów i twórców m.in. na festiwalach IDFA w Amsterdamie, DOK Leipzig, Hot Docs w Toronto i na innych ważnych festiwalach filmów dokumentalnych na całym świecie. Fundacja organizowała także szereg pokazów tematycznych i retrospektyw filmowych na całym świecie, m.in. w Tel Avivie, Londynie, Guangzhou, Seulu, Tokio, Buenos Aires, Mexico City, Bogocie, Moskwie, Stambule, Teheranie czy Florencji.

Obecnie w katalogu KFF Sales&Promotion znajdują się 815 filmy dokumentalne, fabularne i animowane, które dzięki działalności Fundacji były prezentowane ponad 9500 razy na kilkuset międzynarodowych Festiwalach, gdzie zdobyły 1235 nagród!  

Krakowska Fundacja Filmowa prowadzi także działalność producencką oraz dystrybucyjną. Wśród dystrybuowanych przez fundację filmów, znajduje się nominowany do Oscara film dokumentalny "O ojcach i synach" w reżyserii Talala Derkiego.