„1970” ZE SPECJALNĄ NAGRODĄ JURY NA VISIONS DU REEL

Szwajcarski festiwal Visions du Reél zdaje się być wyjątkowo szczęśliwy dla Tomasza Wolskiego. Pokazywany tam premierowo dokument został właśnie uhonorowany ex aequo Specjalną Nagrodą Jury.

Festiwal Visions du Reél organizowany jest w szwajcarskim mieście Nyon od 1969 roku. W początkach istnienia festiwalu w Nyon pokazywano głównie filmy szwajcarskie oraz produkcje z krajów bloku wschodniego, które bardzo trudno było zobaczyć publiczności z Europy Zachodniej. Obecnie Visions du Reél jest jednym z największych festiwali filmu dokumentalnego w Europie. W programie tegorocznej hybrydowej edycji znalazło się 142 produkcji z aż 58 krajów.

Do tegorocznego programu po raz kolejny zaproszono film Tomasza Wolskiego. Akcja nagrodzonego dokumentu rozgrywa się w tytułowym roku 1970, to wówczas w  komunistycznej Polsce wybuchają kolejne głośne protesty. W stolicy zbiera się sztab kryzysowy. W ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. Poprzez archiwalne nagrania i animacje obserwujemy mechanizmy władzy. „1970”  to opowieść o buncie, widziana z punktu widzenia oprawców.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.