KFF INDUSTRY: ZNAMY PROJEKTY ZAKWALIFIKOWANE NA CEDOC MARKET

26 projektów zakwalifikowało się do udziału w CEDOC Market - jedynym w Polsce międzynarodowym markecie koprodukcyjnym dla producentów dokumentalnych, którzy poszukują partnerów polskich i zagranicznych. Wśród nich znalazły się dokumenty z Polski, Wielkiej Brytanii, Estonii, Włoch, Norwegii oraz Portugalii. Tegoroczny CEDOC Market startuje 2 czerwca i potrwa do 4 czerwca 2021 roku. Wydarzenie jest organizowane w ramach DOC LAB POLAND przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego, we współpracy z KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Wśród zakwalifikowanych projektów są filmy o relacjach w rodzinie, duchowości, włoskich gangach, poszukiwaniu tożsamości, aborcji, realiach życia w autorytarnym państwie oraz pandemii koronawirusa. Ich autorami są wielokrotnie nagradzani na całym świecie twórcy, a także doświadczeni producenci. W selekcji znalazły się takie dokumenty jak „Blix” Grety Stocklassy produkowany przez Radovana Síbrta, który jest także producentem nagrodzonego w 2018 roku Złotym Niedźwiedziem filmu „Touch Me Not” Adiny Pintille. Z kolei producentem „Velvet Generation” w reżyserii Ivany Hucikovej jest Jakub Viktorin z nutprodukcii - firmy będącej koproducentem „Pokotu” Agnieszki Holland. Producentem innego zakwalifikowanego projektu, „Sound of Ice” Tommy’ego Gulliksena, jest norweski producent Thomas Robsahm z Oslo Pictures, współtwórca sukcesów takich głośnych filmów jak „Głośniej od bomb” Joachima Triera z Isabelle Huppert w roli głównej, czy nominowanej w zeszłym roku do Europejskiej Nagrody Filmowej „Nadziei” Marii Sødahl z Stellanem Skarsgårdem. W selekcji tegorocznego CEDOC Market znalazło się 12 polskich oraz 14 zagranicznych projektów.

 

„ Napłynęły do nas projekty bardzo różnorodne i niezwykle ciekawe. Niektóre z nich poruszają bardzo gorące tematy, jak np. „5 tabletek stąd” Karoliny Domagalskiej (prod. Anna Stylińska - My Way Studio) opowiadający o czterech kobietach prowadzących grupę wsparcia Abortion Dream, które z dnia na dzień stały się liderkami rewolucji. Innym tego przykładem może być „Shaman vs Putin” w reżyserii Beaty Bubenec i Mikhaila Bashkirova (prod. Nicolaï Iarochenko - Les Steppes Productions) o jakuckim szamanie, Aleksanderze Gabyshev, przemierzającym pieszo Rosję, aby wypędzić ze społeczeństwa Władimira Putina - „Demona”. W selekcji znalazły się też projekty dokumentów o ryzykownym eksperymencie, który podejmuje para pozornie szczęśliwych razem ludzi („Trust Me” reż. Joanna Ratajczak, prod. Stanislaw Zaborowski, Oliver Stoltz - Silver Frame); o grupie młodych mężczyzn rezygnujących z dotychczasowego życia i przystępujących do nowicjatu dominikańskiego („Nowicjusz” reż. Łukasz Woś, prod. Anna Gawlita - Kijora Film) czy nietypowa opowieść o głuchej dziewczynie, która rozpoczyna pracę taksówkarza w Moskwie, by zbliżyć się do swojego marzenia o zostaniu zawodową zawodniczką piłki ręcznej („Don’t Cut Me Off” reż. Marina Potapova, prod. Max Tuula, Maria Gavrilova - Marx Film)” - wymienia Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, menedżerka marketu.

 

CEDOC MARKET (Central European Documentary Market, dawniej DOC LAB POLAND Co-Production Market) ma na celu umożliwienie producentom i reżyserom dokumentalnym nawiązania kontaktów z partnerami w innych krajach, z którymi lub dzięki którym będą mogli zrealizować swoje filmy. W tym roku wydarzenie odbędzie się po raz siódmy. „ W trakcie CEDOC Market producenci mają szansę spotkać się z potencjalnymi koproducentami i zaprezentować sobie nawzajem swoje projekty – w ten sposób każdy producent występuje w podwójnej roli. To znacznie zwiększa możliwości poszerzenia sieci kontaktów i daje szansę na wielotorowe działanie mające na celu rozwijanie kreatywnej współpracy twórców i producentów z całej Europy” - dodaje Katarzyna Ślesicka, szefowa CEDOC i wicedyrektorka Doc Lab Poland. W poprzednich edycjach w markecie wzięły udział czołowe europejskie firmy produkcyjne oraz ponad 60 decision makerów z całego świata. W trakcie tego trzydniowego wydarzenia odbędą się indywidualne spotkania one-on-one oraz prezentacja projektów biorących udział w programie DOC LAB POLAND Docs to Start.

 

CEDOC MARKET jest organizowany przez DOC LAB POLAND we współpracy z KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Na wcześniejszych edycjach wydarzenia prezentowano takie produkcje jak m.in. „Wika!” Agnieszki Zwiefki, „Diagnoza” Ewy Podgórskiej, „Pollywood” Pawła Ferdka, „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski, „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego, „Opera o Polsce” Piotra Stasika i „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej.

 

LISTA PROJEKTÓW CEDOC MARKET 2021:

 

5 PILLS AWAY (5 tabletek stąd)
Reżyseria: Karolina Domagalska
Produkcja: Anna Stylińska - My Way Studio
Polska

 

ARCTOWSKI
Reżyseria: Katarzyna Dąbkowska
Produkcja: Ewa Żukowska - Studio Żuk
Polska

 

ARIA DI BRAVURA
Reżyseria: Bartosz Blaschke
Produkcja: Wojciech Karubin - Movie Mates sp. z o. o.
Polska

 

BLIX
Reżyseria: Greta Stocklassa
Produkcja: Radovan Síbrt - PINK
Czechy, Szwecja

 

DON'T CUT ME OFF (Громкое такси)
Reżyseria: Marina Potapova
Produkcja: Max Tuula - Marx Film
Estonia

 

DREAMERS FROM SALLY (Marzyciele z Sally)
Reżyseria: Julia Groszek
Produkcja: Justyna Kluczewska - Fundacja Raban!
Polska

 

ISLAND OF LOVE
Reżyseria: Svetlana Strelnikova
Produkcja: Frank Müller - Doppelplusultra Filmproduktion GmbH
Niemcy

 

ISOLATION (Izolyatsia)
Reżyseria: Igor Minaev
Produkcja: Iurii Leuta - Trempel Films
Ukraina

 

IUS SANGUINIS
Reżyseria: Laura Plebani
Produkcja: Giada Mazzoleni - Paguro Film
Polska, Włochy, Wielka Brytania

 

MAOMI
Reżyseria: Judith Olah
Produkcja: Annika Mayer - Majmun Films
Niemcy, Węgry

 

PROJECT UTOPIA
Reżyseria: Nicolas Muñoz, Frederick Bernas
Produkcja: Rocio Pichirili, Ana Gonzalez - Eye Rise Films / Groncho Estudio
Argentyna, Hiszpania, Francja

 

QUEENS OF POLAND
Reżyseria: Sebastian Franke
Produkcja: Jürgen Kleinig - Neue Celluloid Fabrik
Niemcy

 

RAP. STORIES (Rap. Historie)
Reżyseria: Adrian Borowski
Produkcja: Kinga Mielnik
Polska

 

SHAMAN VS PUTIN (Shaman protiv Putina)
Reżyseria: Beata Bubenec, Mikhail Bashkirov
Produkcja: Nicolaï Iarochenko - Les Steppes Productions
Francja, Rosja

 

SOUND OF ICE (Lyden av is)
Reżyseria: Tommy Gulliksen
Produkcja: Thomas Robsahm - Oslo Pictures
Norwegia

 

THE IMPERISHABLE MAN (Nieprzemijalny)
Reżyseria: Kamil Napierski
Produkcja: Kamila Klimowicz - Foundation for Underwater Archaeology
Polska

 

THE NOVICE (Nowicjusz)
Reżyseria: Łukasz Woś
Produkcja: Anna Gawlita - Kijora Film
Polska

 

THE SEA WARRIOR
Reżyseria: Sohel Rahman
Produkcja: Sohel Rahman - Green Meadows Pictures/ Vila Do Cinema
Portugalia

 

THE ULTIMATE JOKER
Reżyseria: Krzysztof Dzieciołowski
Produkcja: Agata Jujeczka - Vision House Productions sp. z o.o.
Polska

 

THIN PLACES
Reżyseria: Inesa Kurklietytė
Produkcja: Paul W Nethercott - AMMI/Studio Nethercott
Irlandia

 

TOWARDS THE SUN (W stronę słońca)
Reżyseria: Agnieszka Kokowska
Produkcja: Sławomir Richert, Michał Zamencki - Warsaw Production Team Sp. z o.o.
Polska

 

TRAP LORD RISING
Reżyseria: Gianluca Orru
Produkcja: Gianluca De Angelis - Tekla films
Włochy

 

TRUST ME
Reżyseria: Joanna Ratajczak
Produkcja: Stanislaw Zaborowki, Oliver Stoltz - Silver Frame
Polska

 

VELVET GENERATION
Reżyseria: Ivana Hucikova
Produkcja: Monika Lostakova, Jakub Viktorin - nutprodukcia
Słowacja

 

WELCOME TO NEW KARABASH
Reżyseria: Olga Delane

Produkcja: Marta Kowalska - Arkana Studio
Polska, Rosja, Niemcy

 

WHEN THE WIND BECOMES SILENT (Kiedy umilknie wiatr)
Reżyseria: Mateusz Gołębiewski
Produkcja: Małgorzata Prociak - ZK Studio Sp. z o.o.
Polska

Organizatorem DOC LAB POLAND i CEDOC MARKET jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a współorganizatorem Krakowski Festiwal Filmowy. Wśród potwierdzonych Partnerów wydarzenia w 2021 są: HBO Europe, Telewizja Polska S.A., Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, kancelaria MKZ Partnerzy, Institute of Documentary Films, DOK Leipzig, Warszawski Festiwal Filmowy. Patronami Medialnymi DOC LAB POLAND 2021 są: Polish Docs, Magazyn Film Pro, Film &TV Kamera, TVP Kultura, Magazyn Filmowy SFP, Cinema.pl, Filmowe Centrum Festiwalowe oraz Film New Europe.

Informacja prasowa