POLSKIE PROJEKTY NA SUNNY SIDE OF THE DOC

Aż trzy polskie projekty filmów dokumentalnych zostały zaproszone na 32. edycję Sunny Side of the Doc. Wydarzenie odbędzie się online.

Odbywające się we francuskiej miejscowości La Rochelle targi Sunny Side of the Doc to jedne z największych na świecie targów filmu dokumentalnego i miejsce spotkań specjalistów pracujących w branży dokumentalnej. Tegoroczna edycja Sunny Side of the Doc odbędzie się online w dniach od 21 do 24 czerwca.

Przedstawiciele wybranych projektów wezmą udział w spotkaniach one-to-one z osobami decyzyjnymi, a także pitchingu. Podczas pitchingu każdemu projektowi zostanie poświęconych 15 minut, 7 minut na jego prezentację oraz 8 minut na Q&A. Najlepsze projekty mają szansę otrzymać nagrody finansowe od sponsorów, przeznaczone na dalszą produkcję.

W tym roku do udziału w Sunny Side of the Doc zaproszono aż trzy polskie projekty. W sekcji Global Issues prezentować się będzie Konrad Szołajski z dokumentem „Waitergate”. Rosja toczy wojnę hybrydową na Ukrainie, polski rząd wspiera zaatakowanego sąsiada, a w międzyczasie rodzimi ministrowie kompromitują się podczas podsłuchanych rozmów telefonicznych, Wybucha medialny skandal, który przyczynia się to zmiany władzy w Polsce. Za produkcję filmu odpowiada ZK Studio.

Z kolei w sekcji Wildlife znalazł się projekt “Jungle Fever. The Race to Save Malaysia's Last Tigers” w reżyserii Paolo Volponiego. Reżyser wraz z biolożką Martą otrzymali unikatową szansę na przyglądanie się z bliska ostatnim żyjącym tygrysom malajskim. Dokument pokazuje grupę ludzi, którzy próbują chronić te rzadkie zwierzęta przed kłusownikami. Za produkcję filmu odpowiada  Clearwing Foundation For Biodiversity.

Natomiast w sekcji History swój projekt o Jerzym Urbanie zaprezentuje Krzysztof Dzięciołowski. „The Ultimate Joker” to portret jednego z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej sceny politycznej. Człowiek o wielu twarzach, o skomplikowanej historii i burzliwym życiorysie, który w ostatnich latach swego długiego życia wciąż dla wielu pozostaje zagadką. Za produkcję odpowiada Vision House Productions.

Listę wszystkich zakwalifikowanych projektów można znaleźć tutaj.