POLSKIE PROJEKTY NA WYDARZENIACH BRANŻOWYCH SHEFFIELD DOCS

"Zaraza" filmowy esej Moniki Koteckiejm szwajcarsko-polska produkcja „Bractwo” Hanki Maciąg oraz polsko-węgierski projekt „Swarm” Uli Sowy został zaproszony na branżowe forum MeetMarket odbywające się w trakcie 28. edycji Sheffield DocFest.

Pełnometrażowy dokument w reż. Moniki Koteckiej - „Zaraza” (ang. The Plague) - został zakwalifikowany na prestiżowe forum koprodukcyjne MeetMarket, które odbędzie się w ramach nadchodzącej 28. edycji Sheffield DocFest, międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych. Do prezentacji przed czołowymi przedstawicielami branży filmowej zostało wybranych łącznie 55 projektów z całego świata spośród blisko 600 zgłoszeń, m.in. z Polski, Czech, Danii, Szwajcarii, Hiszpanii, Japonii, Meksyku, Kenii, Libanu czy Martyniki. 

„Zaraza” to dokumentalny esej filmowy o lęku – emocji, która pojawia się kiedy wirus zaraża myśli, zniekształca postrzeganie rzeczywistości i zakłóca codzienne funkcjonowanie każdego, kogo dotyka. Film będzie pełnometrażowym debiutem reżyserskim Moniki Koteckiej („Wolta”) która od blisko dwóch lat pracuje nad „Zarazą”, zbierając liczne materiały archiwalne i relacje świadków - punktem wyjścia filmowej narracji jest epidemia czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 roku. Współscenarzystką filmu jest Beata Bartecka, za produkcję z ramienia Centrali FILM odpowiada Marta Szymanowska.

Projekt otrzymał do tej pory granty w postaci stypendium scenariuszowego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i stypendium Prezydenta Wrocławia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury dla Moniki Koteckiej, a następnie dotację PISF w ramach Priorytetu Operacyjnego Produkcja filmowa: Rozwój projektu. W 2020 roku był częścią prestiżowego programu IDFAcademy w ramach International Documentary Film Festival Amsterdam oraz wziął udział w Central European Documentary Market podczas 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 

Drugim filmem na Meet Market jest szwajcarsko-polska koprodukcja „Bractwo” (ang. Brotherhood”) w reżyserii Hanki Maciąg. Producentkami obrazu z ramienia Polski są Maria Wachowiak i Anna Waligórska z firmy No prob production house. Projekt ten został nagrodzony na Dok Lab Poland podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Zdobył też wyróżnienie na DOK Leipzig oraz wziął udział w wydarzeniu branżowym FIPADOC.

W opisie filmu czytamy, że: rozdarty między światami nienawiści i miłości, młody tradycjonalista Antek próbuje żyć w zgodzie z wyznawanymi ideami. Chociaż oddaje tytułowemu „Bractwu” wszystko, co ma, to życie konfrontuje jego poglądy.

Wśród 22 wyselekcjonowanych zespołów twórców, którzy będą prezentować swoje projekty przedstawicielom branży filmowej w ramach Arts Talent Market znalazł się polsko-węgierski „Swarm” w reżyserii Uli Sowy, którego producentką jest Viktoria Szabo.

To animowana w technologii VR podróż przez miasto, w którym roi się od protestujących kobiet wraz z kolonią pszczół.

Tegoroczna edycja Sheffield DocFest odbędzie się hybrydowo 4-13 czerwca.

Więcej o samym wydarzeniu można znaleźć tutaj.