"WIATR. THRILLER DOKUMENTALNY" I "SYMFONIA FABRYKI URSUS" NA DOC NYC

Dokument Michała Bielawskiego i Jaśminy Wójcik zostaną pokazane już na początku listopada na prestiżowym festiwalu DOC NYC.

DOC NYC powstał w 2010 i od razu zwrócił na siebie uwagę mediów i pasjonatów ambitnego kina. Minęły zaledwie cztery lata, a festiwal rozrósł się na tyle, że dziś jest uważany za najważniejsze wydarzenie dedykowane filmom dokumentalnym w Stanach Zjednoczonych. Wydarzenie trwa osiem dni w trakcie których widzowie mają okazję zobaczyć najciekawsze i najgłośniejsze produkcje z całego świata. 

Bohaterem zaproszonego na festiwal filmu „Wiatr. Thriller dokumentalny” w reżyserii Michała Bielawskiego jest wiatr halny - jedna z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach. Pojawia się cyklicznie każdej wiosny i jesieni. Nigdy nie wiadomo, czy i kiedy zamieni się w destrukcyjną wichurę. Halny dotyka szczególnie mieszkańców Zakopanego i okolic, zmieniając malownicze górskie szlaki w przestrzeń nieokiełznanego działania natury. Film został wyprodukowany przez Telemark.

Obok filmu Bielawskiego w programie nowojorskiego festiwalu będzie można zobaczyć również film „Symfonia Fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik. Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii. Artyści (Jaśmina Wójcik, Igor Stokfiszewski, Rafał Urbacki, Dominik Strycharski, Jakub Wróblewski) zaprosili byłych pracowników zakładu – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki – do udziału w eksperymentalnym filmie dokumentalnym, który raz jeszcze ożywiłby fabrykę. Jej byli pracownicy, za pomocą pamięci ciała i dźwięków, odtwarzają jeden dzień pracy zakładu. Tak rodzi się niezwykła symfonia fabryki Ursus.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 6-15 listopada.

Więcej informacji o DOC NYC można znaleźć na jego oficjalnej stronie.