„PRZYPADEK JOHANNY LANGEFELD” W KINIE KULTURA

Dokument “Przypadek Johanny Landefeld” autorstwa Władysława Jurkowa i Geburg Rohde-Dahl będzie można zobaczyć w warszawskim Kinie Kultura. Premierowy pokaz filmu odbędzie się już dziś.

Kolejne pokazy dokumentu odbędą się od 25 do 31 października w Kinie Kultura. A w późniejszym terminie film będzie można zobaczyć również w innych kinach studyjnych.

„Przypadek Johanny Langefeld” określany jest jako thriller dokumentalny. Film opowiada mało znaną historię komendantki kobiecych obozów koncentracyjnych, SS Oberaufseherin Johanny Langefeld, która w grudniu 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie. Autorzy filmu dotarli do informacji, że esesmance w ucieczce pomogły jej byłe więźniarki, które przeżyły obóz w Ravensbrück. Johanna Langefeld w 1942 roku organizowała obóz kobiecy w Auschwitz i jako pierwsza nim kierowała. Esesmanka miała być sądzona w procesie załogi obozu Auschwitz w Krakowie. Historia była przez wiele lat trzymana w tajemnicy, bo jej ujawnienie groziło karą zarówno byłej esesmance jak i Polkom, które zorganizowały jej ucieczkę. Tajemnicze wydarzenia z tamtych lat są punktem wyjścia do filmowej opowieści, a śledztwo prowadzone przez autorów stanowi główny wątek narracyjny filmu. Aby wyjaśnić tajemnicę ucieczki Johanny Langefeld z polskiego więzienia, autorzy filmu wyruszają w podróż do przeszłości. Polsko-niemiecka wyprawa filmową dociera do materiałów i relacji świadków, które prowadzą do zaskakujących odkryć dotyczących bohaterów tej opowieści i historycznych okoliczności.

Film jest zrealizowany w koprodukcji polsko-niemieckiej, ale producentem większościowym jest polska firma Arkadia Film Sp. z o.o.

Szczegółowe informacje dotyczące pokazów filmu w Kinie Kultura można znaleźć na jego stronie internetowej.