POLSKIE DOKUMENTY NA IDFA

Znamy już cały program festiwalu IDFA. Polskie produkcje będzie można znaleźć w kilku różnych sekcjach, a trzy tytuły mają szansę na nagrody.

Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA rozpocznie się 20 listopada i potrwa do 1 grudnia.

Do konkursu dla dokumentów średniometrażowych zaproszono aż dwa polskie filmy. Jurorzy będą oceniać Synka Pawła Chorzępy oraz „Wieloryba z Lorino” w reżyserii Macieja Cuske. Obie produkcje będą miały na festiwalu swoją światową premierę. 

Głównym bohaterem filmu Chorzępy jest Marcin. Chłopak został bardzo skrzywdzony przez rodziców. Matka piła w trakcie ciąży, przez co urodził się z zespołem faz, a w wieku dwunastu lat został odebrany rodzicom z powodu ich uzależnienia od alkoholu. Dom dziecka zabrał mu dzieciństwo. Czuł się tam jak w wojsku. Mimo wielu złych doświadczeń po osiągnięciu pełnoletności postanowił wrócić do ojca i podjąć próbę zbudowania z nim relacji na nowo. Znalezienie dla siebie własnego miejsca – azylu, jakim okazuje się ptaszarnia – napawają Marcina nadzieją. Jednak nieustająca opieka nad ojcem alkoholikiem wciąż podcina mu skrzydła.

Z kolei nowy dokument Macieja Cuske opowiada historię ludzi, którzy zamieszkują jedno z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi - Półwysep Czukocki. Oddzielony wąską cieśniną od Alaski Półwysep leży na północno-wschodnim krańcu Eurazji, nad Morzem Beringa i Czukockim. Obecnie mieszkają tu Rosjanie, Czukcze i Eskimosi. Film ukazuje, jak starożytna tradycja polowania na wieloryby skupia wokół siebie różnych przedstawicieli lokalnej społeczności.

Swój debiutancki film na IDFA pokażą Małgorzata Goliszewska i Kasia Mateja. Ich „Lekcja miłości” będzie miała swoją światową premierę właśnie na holenderskim festiwalu w sekcji konkursowej First Appearance. Główną bohaterką dokumentu jest 67-letnia Jola, kobieta, która po latach nieszczęśliwego małżeństwa postanawia odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Z Włoch, gdzie do tej pory mieszkała, przenosi się do Szczecina, miasta swojego dzieciństwa. Tu nie wszystko układa się tak, jak być może sobie wymarzyła. Są jednak też dobre strony decyzji. Jola realizuje swoje pasje: taniec oraz tworzenie piosenek i wierszy. Wsparciem jest dla niej również przyjaźń.

W konkursie IDFA DocLab Competition for Digital Storytelling znalazła się polsko-niemiecka koprodukcja Agnieszki Polskiej “The happiest thought” - interaktywny dokument, który jest częścią programu “The New Infinity”, koprodukowanego przez Berliner Festspiele / Immersion i Planetarium Hamburg.

Polskich filmów nie zabraknie też w sekcjach pozakonkursowych. Dokument „Jeden dzień w PRL” Macieja Drygasa zostanie zaprezentowany w ramach pasma Focus: Re-releasing History, a krótkometrażowa „Harda” Marcina Polara po licznych festiwalowych sukcesach trafiła do sekcji Best of Fests. (więcej tutaj

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie.