POLSKIE DOKUMENTY NA LISTOPADOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

Listopad obfituje w europejskie festiwale filmowe. Na większości z nich nie zabraknie polskich dokumentów. Rodzime produkcje będzie można oglądać m.in. na białoruskim „Listopadzie”,niemieckim Cottbus FF, litewska SCANORAMA oraz na festiwalu IDFA w Holandii. Sprawdźcie, gdzie jeszcze polskie produkcje będzie można zobaczyć w tym miesiącu.

Pierwsze ważne wydarzenie filmowe na którym w tym miesiącu nie zabraknie naszych produkcji to białoruski Minsk International Film Festival „Listopad”. Festiwal rozpocznie się już 1 listopada, widzowie przez cały tydzień będą mieli okazję zobaczyć sporą reprezentację polskich dokumentów. W programie znalazły się „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk, „Tama” Natalii Koniarz, „In Touch” Pawła Ziemilskiego, „Przypadek Johanny Langefeld” Geburga Rohde i Władysława Jurkowa, „Striptiz i wojna” Andrei Kutsił oraz „I znów będziemy szczęśliwi” Krzysztofa Wołżańskiego,

Na początku miesiąca rozpocznie się również niemiecki Cottbus Film Festival. Do programu zaproszono „In Touch” Pawła Ziemilskiego, „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki oraz „Krzyżoki” Anny Gawlity.  Z kolei na innym niemieckim festiwalu jakim jest interfilm - 35th International Short Film Festival nie zabraknie „Wnętrza lwa” Karola Lindholma.

6 listopada wystartują cztery festiwale na których zaprezentowane zostaną polskie filmy. „Żalanasz-pusty brzeg” Marcina Sautera będzie ubiegał się o nagrody na rumuńskim UrbanEye Film Festival, „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka będzie pokazywana w Holandii na Eastern Neighbours Film Festival, a „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki pojedzie do Wielkiej Brytanii na UK Jewish Film. Dwa polskie filmy zostały zaproszone na DOC NYC. O tym wydarzeniu na którym swój pokaz będą miały „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego i „Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik można przeczytać tutaj.

Dzień później rozpoczną się Loft Film Fest na którym konkursowo zostanie wyświetlona „Harda” Marcina Polara oraz Cork Film Festival z szansami na nagrody dla „Krzyżoków” Anny Gawlity. Na Litwie po raz 17 odbędzie się European Film Forum SCANORAMA 2019. Szansę na statuetki będą mieć „Wnętrze lwa” Karola Lindholma oraz „Tama” Natalii Koniarz.

Kolejne dni przyniosą dwa niemieckie festiwale. Na Kassel Documentary Film and Video Festival widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Hardą” Marcina Polara, a na Kurzfilmfestival Köln „Shooting Stars” Magdy Jaroszewicz. Ten pierwszy film będzie pokazywany również na duńskim Nordic Adventure Film Festival.  W tym samym czasie odbędą się jeszcze Ljubljana International Film Festival, gdzie widzowie zobaczą debiut Anny Gawlity, PÖFF Shorts z konkursowym pokazem „Tańczę dla Ciebie” Katarzyny Lesisz, Kendal Mountain Festival z pokazem „Połączonych” Aleksandry Maciejczyk  oraz hiszpański La Cabina Valencia International Medium-Length Film Festival na którym o nagrody będzie ubiegać się „Miłość bezawarunkowa” Rafała Łysaka.

Pod koniec miesiąca rozpocznie się jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych, IDFA. Podobnie jak w ubiegłych latach w programie holenderskiego festiwalu nie zabraknie też polskich produkcji.  Widzowie będą mieli okazję obejrzeć w sekcjach pozakonkursowych „Hardą” Marcina Polara oraz „Jeden dzień w PRL” Macieja Drygasa. Z kolei w sekcjach konkursowych premierowe pokazy będą mieć aż trzy polskie dokumenty – „Lekcja miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matej, „Synek” Pawła Chorzępy  oraz „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske. Więcej o polskich filmach na festiwalu IDFA można przeczytać tutaj.

Pełna lista pokazów festiwalowych znajduje się tutaj.