POLSKIE SHORTY W NIEMCZECH

Właśnie rozpoczęła się 35. edycja berlińskiego International Short Film Festival. W bogatym programie wydarzenia znalazła się spora reprezentacja polskich filmów krótkometrażowych. A jednym z wydarzeń towarzyszących będzie pokaz etiud Romana Polańskiego z muzyką na żywo.

International Short Film Festival Berlin (Interfilm) to jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie poświęconych w całości filmom krótkometrażowym.  Interfilm  znajduje się na prestiżowej liście festiwali kwalifikujących do Oscara w aż dwóch kategoriach – krótkich animacji i krótkich fabuł. Berliński festiwal może się również poszczycić ogromną popularnością. Co roku liczba zgłoszeń przekracza 7 tysięcy, z czego wyłanianych jest 500 tytułów prezentowanych w niezwykle bogatym programie imprezy.

Obok sekcji poświęconych niemieckiej kinematografii znajdują się te dedykowane produkcjom międzynarodowym. Nie brakuje krótkich dokumentów, fabuł i animacji. Swoje sekcje mają też młodsi widzowie oraz fani starszego kina, dla których przygotowano liczne retrospektywy i pokazy specjalne. W tym roku  jednym z takich wydarzeń będzie pokaz studenckich etiud Romana Polańskiego przy akompaniamencie duetu SzaZa (Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki). Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać tutaj.

Polskich produkcji krótkometrażowych nie zabraknie też w międzynarodowym konkursie. Animacje będą reprezentowane przez „Story” Joli Bańkowskiej, „Mój dziwny starszy brat” Julii Orlik, „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej, „Kwadraturę koła” Karoliny Specht, „Colaholica” Marcina Podolca, „III” Marty Pajek, „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej, „Tebelgezę” Teresy Wasilewskiej, „Łowy Mateusza Jarmulskiego oraz „Deszcz” Piotra Milczarka. W sekcji niemieckiej znalazła się koprodukcja  "Portet Suzanne" Izabeli Plucińskiej. O nagrody powalczą też fabularne „Fusy” Kordiana Kądzieli oraz dokumentalne „Wnętrze lwa” Karola Lindholma.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie.