„POŁĄCZENI” WYRÓŻNIENI W MIŃSKU

Dokument Aleksandry Maciejczyk otrzymał specjalne wyróżnienie w trakcie białoruskiego Minsk International Film Festival Listapad.

Minsk International Film Festival Listapad jest organizowany od chwili odzyskania niepodległości przez Białoruś w 1994 roku. Program festiwalu jest bardzo bogaty i różnorodny, obok głośnych festiwalowych produkcji można znaleźć niezależne perełki kina dokumentalnego i fabularnego. Jedną z sekcji festiwalu jest National Film School Competition, w której to wyróżniono  krótkometrażowy  dokument Aleksandry Maciejczyk.

Wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi dokument został doceniony za „wybitną synergię reżyserii, zdjęć i montażu". Film obserwuje parę 50-latków - Krzysztofa i Wiolę podczas jazdy na nartach. Krzysztof jest niewidomy, a Wiola jest jego przewodniczką. Wcześnie rano przygotowują się do jazdy. Krzysztof montuje na kaskach zestawy bluetooth, które połączą ich ze sobą.  Wjeżdżają na szczyt góry wyciągiem krzesełkowym. Im wyżej się znajdują, tym więcej dowiadujemy się o ich życiu. Jednocześnie zmieniają się warunki atmosferyczne, gęstnieje mgła opadająca na stok. Kiedy Wiola i Krzysztof w końcu docierają na szczyt muszą się odnaleźć i połączyć we mgle. Krótka, prosta forma dokumentalna o miłości.

Wyróżniona produkcja nie jest jedynym polskim filmem, który można było znaleźć w programie festiwalu. W tej samej sekcji co  „Połączeni” , znalazły się również „I jutro będziemy szczęśliwi” Krzysztofa Wołżańskiego i „Tama” Natalii Koniarz. Z kolei w międzynarodowym konkursie dokumentalnym można było zobaczyć  dwa polskie dokumenty – „Striptiz i wojna” Andrei Kutsiły oraz „In Touch” Pawła Ziemilskiego. Na festiwalu odbył się również pokaz filmu „Przypadek Johanny Langefeld” autorstwa Geburg Rohde-Dahl i Władysława Jurkowa.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej.