DOC LAB POLAND HOT SELECTION NA WARSZAWSKIM FESTIWALU FILMÓW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ

Dwa filmy rozwijane i prezentowane w programie DOC LAB POLAND - „Dziś, jutro … wczoraj” Diany i Krzysztofa Kadłubowskich i „Złota” w reżyserii Tomasza Knittela znalazły się w konkursie Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Ich pokazy odbędą się w czwartek 21 listopada o godz. 20.00 w Kinie Helios. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami.

17. edycja tego festiwalu odbędzie się w dniach 18-24 listopada. W zorganizowanym w ramach festiwalu międzynarodowych konkursach filmów krótko- i długometrażowych, fabularnych i dokumentalnych przyznane zostaną Kamery Dawida. W ramach Festiwalu pokazane zostaną dwa filmy w ramach cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION. Wstęp na pokazy jest wolny, bezpłatne wejściówki będzie można odebrać w dniu pokazu w Kinie Helios.

DZIŚ, JUTRO… WCZORAJ
2018, 52 min
reż. Krzysztof Kadłubowski, Diana Kadłubowska

„Dziś, jutro… wczoraj” to opowieść o rodzinie i trudnych relacjach z wojną i Holocaustem w tle. Babcia, matka i wnuczka. Trzy pokolenia, trzy kobiety, trzy różne światy, wszystkie połączone tą samą historią. Matka i babcia Judyty żyją w konflikcie od wielu lat. Przeszłość i ból, który zadały sobie nawzajem, stworzyły między nimi mur. Po latach uprzedzeń i wzajemnych urazów zapadli w milczenie i izolację w cierpieniu. Judyta jako trzecie pokolenie Dzieci Holocaustu, powróciła do swoich rodzinnych korzeni i tradycji religijnych, stając się ortodoksyjną Żydówką. Teraz, sama będąc matką, znajduje siłę i determinację, aby zmierzyć się z traumatyczną przeszłością swojej rodziny. Dzięki stopniowemu odkrywaniu tajemnic przeszłości oswaja demony i odkrywa prawdę o swoich bliskich i o sobie. Łącząc dwie najważniejsze kobiety w jej życiu – babcię i matkę - pisze nowy rozdział w historii swojej rodziny. Robi to nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla swoich dzieci. Czy Judycie uda się zjednoczyć rodzinę?
W tym roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym film otrzymał Nagrodę im. Macieja Szumowskiego. 

ZŁOTA
2018, 84 min
reż. Tomasz Knittel

Dom na Złotej przytulony jest do ostatniego zachowanego fragmentu muru warszawskiego getta. Odziedziczony został po przodkach żydowskiego pochodzenia, oddany potomkom w ramach reprywatyzacji. Domem zajmuje się wraz z żoną Idą 35-letni Krzysztof, wnuk przedwojennej właścicielki domu, która przetrwała Holocaust. Ich życie, tęsknoty, niespełnienia i ideały przeplatają się z losami mieszkańców kamienicy, m.in. 94-letniego emerytowanego księgowego Czesława, Afgańczyka Sultana, Ukrainki Inny czy Fadiego - uchodźcy z ogarniętej wojną Syrii. Nad losem bohaterów wisi topór politycznej rozgrywki o reprywatyzowane kamienice w centrum Warszawy. „Złota” to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w Polsce i we współczesnym świecie, bolesne studium związku w kryzysie tożsamości i o tym, czy, i gdzie jest miejsce, w którym da się żyć.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej powstał w 2003 roku. Jest to pierwszy tego typu festiwal w Polsce i jeden z pierwszych i największych w tej części Europy. Zespół Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej od 16 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej stanowi przegląd produkcji prezentowanych i nagradzanych na największych światowych festiwalach. Obok retrospektyw filmowych, festiwal WJFF.pl to przede wszystkim międzynarodowy konkurs filmów krótko- i długometrażowych, fabularnych, animowanych i dokumentalnych. Festiwal współfinansowany jest przez: Miasto Stołeczne Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.


DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla profesjonalnych dokumentalistów, łączący konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży.

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych pięciu edycji jest ok. 120 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ok. 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Co roku w ramach programu odbywa się ponad 300 indywidualnych spotkań koprodukcyjnych i dystrybucyjnych podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Fundacja jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego na KFF (co roku ponad ok. 40 uczestniczących producentów i ok. 400 spotkań), a także DOC DEVELOPMENT, programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – programu intensywnego rozwój zawodowego producentów filmowych i współpracujących z nimi twórców.

Program DOC LAB POLAND jest organizowany we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym, DOK Leipzig, najważniejszym niemieckim festiwalem filmów dokumentalnych, EDN – European Documentary Network, czeskim Institute of Documentary Film oraz Warszawskim Festiwalem Filmowym. Partnerami edycji 2019 są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Kraków, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Krakow Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Centrum Łowicka, Krakowski Klaster Filmowy, ColorOffOn, Uchostudio, kancelaria MKZ Partnerzy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. 

Patronami Medialnymi są: „Film&TV Kamera”, „FilmPro”, Polish Docs, „Magazyn Filmowy”, „Vogue”, TVP Kultura.

Więcej na: www.doclab.pl oraz www.wjff.pl

Informacja prasowa