„CZYSTA SZTUKA” Z NAGRODĄ W ROSJI

Na zakończonym w ten weekend ArtDoc Fest doceniono polsko-białoruską koprodukcję „Czysta Sztuka”. Nagroda dla najlepszego reżysera powędrowała do jej autora, Maksima Shveda.

ArtDoc Fest to największy festiwal poświęcony w całości filmom dokumentalnym w Rosji. Wydarzenie odbywa się w trzech dużych miastach – Moskwie, Petersburgu oraz Jekaterynburgu. Program festiwalu jest bardzo bogaty, każdy wyselekcjonowany film ma zapewnione minimum pięć pokazów bez rozróżnienia na filmy konkursowe czy pozakonkursowe.

W tym roku do sekcji konkursowej zaproszono film „Czysta sztuka” autorstwa Maksima Shveda. Dokument wyjechał z festiwalu z nagrodą dla najlepszego reżysera.

Film opowiada o współczesnej Białorusi, wolności i sztuce. Tajemniczy artysta pojawia się na ulicach Mińska, rozkłada płótno i zaczyna malować. Spod jego pędzla wychodzą zagadkowe prostokąty i kwadraty. Zaintrygowani przechodnie pytają, co tworzy, ale artysta nie zdradza tajemnicy. Krok po kroku poznajemy go lepiej. To Zahar Cudin, jeden z najbardziej obiecujących białoruskich malarzy. Co kryje się za jego obrazami? Rozwiązanie zagadki będzie dużym zaskoczeniem....

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego stronie internetowej.