„WIATR. THIRLLER DOKUMENTALNY” Z NAGRODĄ NA DOCSMX

Film Michała Bielawskiego został uznany najlepszym dokumentem sekcji konkursowej "Human Latitudes" na meksykańskim DocsMx.

Festiwal DocsMX  to jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Ameryce Środkowej. Do tej pory znany był jako DocsDF - Festival Internacional de Cine Documental de la Ciudad de México, jednak po dziesięciu edycjach organizatorzy uznali, że czas zacząć pisać nowy rozdział w historii festiwalu, zaczynając od zmiany jego nazwy.

W tym roku do udziału w festiwalu zaproszono aż trzy polskie dokumenty. Poza nagrodzonym „Wiatrem. Thrillerem dokumentalnym” Michała Bielawskiego w konkursach można było zobaczyć równię „Newborn” Lidii Dudy oraz „Striptiz i wojnę” w reżyserii Andreia Kutsili.

Bohaterem zwycięskiego dokumentu jest wiatr halny - jedna z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach. Pojawia się cyklicznie każdej wiosny i jesieni. Nigdy nie wiadomo, czy i kiedy zamieni się w destrukcyjną wichurę. Halny dotyka szczególnie mieszkańców Zakopanego i okolic, zmieniając malownicze górskie szlaki w przestrzeń nieokiełznanego działania natury.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywała się od 10 do 19 października.

Więcej informacji o DocsMx można znaleźć na jego stronie internetowej.