„SYMFONIA FABRYKI URSUS” WYGRYWA PROVINZIALE

Film Jaśminy Wójcik został uznany najlepszym dokumentem na niemieckim PROVINZIALE Filmfest Eberswalde.

PROVINZIALE – Filmfest Eberswalde to festiwal na którym prezentowane są intersujące dokumenty, filmy krótkometrażowe i animacje. Wydarzenie odbywa się już od 16 lat w niemieckim Eberswalde i cieszy się sporym zainteresowaniem pasjonatów kina.

Zwycięska „Symfonia Fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik  jest dokumentem kreacyjnym wprowadzającym do filmu metody sztuki partycypacyjnej i sztuki ze społecznością. To również film łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Przede wszystkim jednak jest to głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.

Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii. Artyści (Jaśmina Wójcik, Igor Stokfiszewski, Rafał Urbacki, Dominik Strycharski, Jakub Wróblewski) zaprosili byłych pracowników zakładu – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki – do udziału w eksperymentalnym filmie dokumentalnym, który raz jeszcze ożywiłby fabrykę. Jej byli pracownicy, za pomocą pamięci ciała i dźwięków, odtwarzają jeden dzień pracy zakładu. Tak rodzi się niezwykła symfonia fabryki Ursus.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywała się w dniach 12-19 października.

Więcej informacji o PROVINZIALE można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia.