IDFA OGŁASZA PIERWSZE FILMY W PROGRAMIE. "HARDA" W SEKCJI BEST OF FESTS

Organizatorzy festiwalu IDFA stopniują napięcie. Ogłoszono kolejną część programu, w której znalazło się miejsce dla polskiej produkcji.

Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 20 listopada do 1 grudnia.

W tym tygodniu poznaliśmy pozostałe filmy, które będzie można zobaczyć w sekcjach pozakonkursowych. W jednej z nich znalazł się krótkometrażowy dokument Marcina Polara. „Harda” zostanie zaprezentowana w ramach sekcji Best of Fest do której zapraszane są najciekawsze dokumenty pokazywane i nagradzane  w ostatnim czasie na międzynarodowych festiwalach. 

"Harda" światową premierę miała w konkursie krótkometrażowym na Sundance Film Festival i była pokazywana na wielu ważnych festiwalach filmowych na całym świecie, w tym na Durban International FF w RPA, Odense International Film Festival w Danii, Encounters ISFF w Wielkiej Brytanii, Sapporo Short FF w Japonii, DC Shorts w USA, a także w konkursie międzynarodowym Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 

Harda niesie za sobą wiele znaczeń:  niepokorna, złośliwa, odporna, nieugięta, mocna, wytrzymała, chłodna, twarda. Nie bez powodu bohater filmu nazwał tak swoje odkrycie - miejsce, któremu stawia czoła  i  którego wszystkie te cechy może odczuć namacalnie i dosłownie na własnej skórze. Pobudza ono jego wyobraźnię i  popycha go naprzód w nieokrzesany i obsesyjny sposób. Kamera wraz z nim, krok po kroku, uczestniczy w eksploracji nieznanych dotąd człowiekowi przestrzeni, które coraz bardziej stawiają opór delikatnej ludzkiej materii.

Więcej informacji na stronie festiwalu. Finałową selekcję poznamy w przyszłym tygodniu.