DOKUMENT BEZ GRANIC - 3. SESJA DOC LAB POLAND 2019 NA WARSZAWSKIM FESTIWALU FILMOWYM

Rozpoczyna się trzecia, ostatnia sesja programu dla profesjonalnych dokumentalistów DOC LAB POLAND 2019. Potrwa od 14 do 17 października. Obejmuje warsztaty, konsultacje projektów filmowych oraz otwarte dla publiczności wykłady. Wszystkie wydarzenia odbywają się w ramach Warsaw Industry Days 35. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Dwa filmy z wcześniejszych edycji znalazły się w programie festiwalu.

W jesiennej sesji warsztatowej DOC LAB POLAND rozwijane są projekty filmów dokumentalnych, w których są zadawane najróżniejsze pytania: Jak traktowane są kobiety uczestniczące w wyborach miss? Czy osoby po sześćdziesiątce mają szanse na pracę marzeń? Czy w zbiorze prawd konserwatysty można znaleźć radę na wszystkie życiowe problemy? Jak wytrzymać z nieznośnym sąsiadem? Dwa filmy poświęcone są relacji córka-ojciec. Są też portrety przedstawiające Polaków, którzy już przeszli do światowej historii - Barbarę Hulanicki, kreatorkę mody, twórczynię słynnej marki Biba oraz Janusza Sidło, sportowca, który stał się symbolem fair play. Z komediowym zacięciem rozwijana jest opowieść o lombardzie, w którym pośród najprzeróżniejszych i najdziwniejszych przedmiotów kryją się ludzkie troski … i ząb mamuta. Inny projekt udowadnia, że pomimo braku rąk i nóg można nie tylko jeździć na nartach, ale i ukraść samochód.

Indywidualne spotkania i konsultacje oraz warsztaty z uczestnikami DOC LAB POLAND poprowadzą: Lidia Duda – reżyserka i scenarzystka, laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. dwukrotnie Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Anna Wydra, uznana producentka, m.in. nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”, Bartek Konopka - reżyser tego filmu i wielu innych nagradzanych dokumentów, i fabuł oraz ceniony reżyser, operator, producent i wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej - Paweł Łoziński.

Podobnie jak z zeszłym roku uczestnicy DOC LAB POLAND będą mogli skorzystać z porad prawnych kancelarii MKZ PARTNERZY, specjalizującej się w prawie własności intelektualnej, szczególnie w temacie produkcji filmowej. Konsultacje będą dotyczyły między innymi prawa do wykorzystania materiałów archiwalnych, ochrony wizerunku bohatera filmu dokumentalnego, czy treści umowy produkcyjnej.

OTWARTE WYKŁADY TRZECIEJ SESJI DOC LAB POLAND 2019

Wszystkich zainteresowanych natomiast DOC LAB POLAND zaprasza na wykład otwarte, które odbędą się w poniedziałek, wtorek i czwartek w salach numer 5 lub 6 w Kinotece. Na wszystkie wykłady wstęp jest wolny. Wejściówki będą dostępne na godzinę przed danym wykładem w Informacji Festiwalowej.

IMPAKT PREZENTUJE: Amerykańskie produkcje w Polsce - koprodukcja, usługi i współpraca. Anna Różalska, Tarik Hachoud.

Poniedziałek, 14 października, godz. 18:00, Kinoteka sala 6

Anna Różalska i Tarik Hachoud – założyciele Match&Spark – przedstawią podstawowe zasady, warunki oraz doświadczenia ze współpracy z producentami ze Stanów Zjednoczonych na podstawie filmów „Kto napisze naszą historię”, „Arbitrage" i "W imię honoru”.

Wprowadzone przez Polski Instytut Sztuki Filmowej tzw. zachęty, zakładające zwrot kosztów (cash rebate) mają przyciągnąć na nasz rynek produkcje filmowe ze świata. Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego uruchomiła cykl wykładów IMPAKT PREZENTUJE, które mają przybliżyć zasady i warunki współpracy z producentami z różnych krajów. Czego oczekują zagraniczni producenci? Jak przygotować się do współpracy i na co zwrócić szczególną uwagę? Na czym polegają różnice kulturowe i zwyczajowe? Jak uniknąć błędów? – na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w ramach naszego cyklu. Na pierwszy ogień idzie współpraca z producentami ze Stanów Zjednoczonych.

Między dziennikarstwem a filmem – gdzie kończy się reportaż, a zaczyna film dokumentalny. Lidia Duda.

Wtorek, 15 października, godz. 18:00, Kinoteka sala 6

Lidia Duda jest cenioną reżyserką i scenarzystką filmów dokumentalnych, konsultantką programów DOC LAB POLAND I DOC DEVELOPMENT. Otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in Złotego Lajkonika Krakowskiego Festiwalu Filmowego za „Uwikłanych” (2012) i „Herkulesa” (2004). Zdobyła Grand Prix m.in. w Pradze, Moskwie, Nowym Jorku, Chicago, Stambule i Kantonie. Do jej najlepszych filmów należą również: „Tu wódka jest Bogiem, a wiara nałogiem” (2001), „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie” (2002) i „U nas w Pietraszach” (2002), „Wszystko jest możliwe” (2012) i „Newborn” (2018). Jest autorką seriali dokumentalnych: „Tylko tato” i „Młode rekiny”. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej i Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych. Pracę w mediach zaczynała w reklamie, potem pracowała w redakcji programów informacyjnych, skąd przeszła do redakcji reportażu, który zarzuciła na rzecz filmu dokumentalnego. Od kilkunastu lat pracuje jako wolny strzelec.

We wtorek opowie jak przejść od realizacji reportażu do reżyserii filmu dokumentalnego oraz w jaki sposób można wykorzystać doświadczenia reportażowe w pracy nad filmem dokumentalnym. Wyjaśni również jaka jest specyfika pracy na planie filmu dokumentalnego i jakie środki artystyczne są dla niego charakterystyczne.

Documentary Industry 2019 – A Road Map. (Międzynarodowy rynek filmów dokumentalnych – wykład w języku angielskim). Esther van Messel.

Czwartek, 17 października, godz. 12:00, Kinoteka sala 6

Esther van Messel jest producentką, agentką sprzedaży oraz wykładowczynią i konsultantką na EAVE Brussels, IDFA Forum Amsterdam, Cinemart Rotterdam, Eurodoc Paris, TV Media Business School Barcelona, Discovery Campus Munich i wielu innych programów. W 1998 założyła firmę First Hand Films działającą w Zurichu i Berlinie, zajmującą się sprzedażą, dystrybucją oraz produkcją filmów fabularnych i dokumentalnych. Od 1999 jest współwłaścicielką Vertical Strategy Ltd. w Lipsku. Była także szefową dystrybucji w Warner Bros. w Izraelu, ekspertką Austriackiego Instytutu Filmowego, oraz jurorką Golden Link EBU, Nordisk Filmpanorama i inne.

Podczas wykładu Esther van Messel opowie o współczesnych realiach światowego przemysłu filmu dokumentalnego, o roli festiwali filmowych, różnych sposobach dystrybucji i pracy agenta sprzedaży.

Co wolno reżyserowi? Granice fikcji i prawdy w filmie dokumentalnym. Paweł Łoziński.

Czwartek, 17 października, godz. 18:00, Kinoteka sala 5

- Chciałbym na przykładzie dwóch ostatnich filmów “Ojciec i syn” i “Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” opowiedzieć o eksperymencie i jego granicach, które sam muszę sobie postawić w czasie realizacji filmu dokumentalnego. Opowiem o tym, że “prawda” w filmie dokumentalnym nie istnieje, a fikcja bywa często bardziej wiarygodna od rzeczywistości. Zachęcam uczestników tego wykładu do czynnego uczestnictwa i zadawania pytań - mówi Paweł Łoziński.

Paweł Łoziński jest reżyserem, operatorem i producentem filmów dokumentalnych. Pracował jako asystent Krzysztofa Kieślowskiego przy filmie „Trzy kolory: Biały” (1994). Łoziński wykłada reżyserię filmów dokumentalnych w PWSFTviT w Łodzi i w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Autor ponad 20 nagradzanych filmów dokumentalnych, m.in.: „Miejsce urodzenia” (1992), „Taka historia” (1999), „Siostry” (1999), „Między drzwiami” (2004), „Wygnańcy” (2005), „Kici, kici” (2008), „Chemia” (2009), „Ojciec i syn” (2013), „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” (2016). Za film „Chemia” (2008) opowiadający o ludziach, którzy wychodzą z choroby nowotworowej dostał ponad 15 nagród w tym „Prix Europa“ za Najlepszy Europejski Film Telewizyjny 2009, Berlin, Nagrodę Telewizji MDR za najlepszy wschodnioeuropejski film dokumentalny – DOC Leipzig 2009. Nagradzany również na innych międzynarodowych festiwalach: Cinema du Reel, Krakow Film Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie i New York Film Festival.

FILMY W PROGRAMIE 35. WFF

W programie Warszawskiego Festiwalu Filmowego można zobaczyć dwa filmy dokumentalne, rozwijane podczas wcześniejszych edycji DOC LAB POLAND: 

DZIWOR, reż. Paweł Dyllus

Kinoteka 2: czwartek, 17 paź 16:30,
w sekcji: Najlepsze polskie filmy krótkometrażowe 2019

Po długiej przerwie genialny artysta i reżyser — Bogdan Dziworski powraca, by zrobić nowy film. Podczas pracy buduje się wyjątkowa relacja między reżyserem a młodym operatorem - Pawłem.

NASZA MAŁA POLSKA, reż. Matej Bobriki

Kinoteka 1: niedziela, 13 paź 21:00

Kinoteka 1: czwartek, 17 paź 09:30

w sekcji: Konkurs Filmów Dokumentalnych

Co roku kilkanaścioro młodych Japończyków rozpoczyna studia na Wydziale Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych. Jednym z obowiązkowych zadań studentów drugiego roku jest wystawienie sztuki teatralnej w języku polskim. Dokument opowiada nie tylko o procesie uczenia się języka polskiego i tym, że słowo kiełbasa, jest trudne do wymówienia. Przygląda się jakie wyobrażenie na temat dorosłości mają młodzi ludzie i jak te wyobrażenia zderzają się z rzeczywistością. Film Mateja Bobrika ma słodko-gorzki smak dorastania.

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Efektem dotychczasowych pięciu edycji jest ok. 120 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ok. 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Co roku w ramach programu odbywa się ponad 300 indywidualnych spotkań koprodukcyjnych i dystrybucyjnych podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Fundacja jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego na KFF (co roku ponad ok. 40 uczestniczących producentów i ok. 400 spotkań), a także DOC DEVELOPMENT, programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – programu dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

DOC LAB POLAND MA JUŻ 5 LAT

Program DOC LAB POLAND jest organizowany od 2015 roku, we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym, DOK Leipzig, najważniejszym niemieckim festiwalem filmów dokumentalnych, EDN – European Documentary Network, czeskim  Institute of Documentary Film oraz Warszawskim Festiwalem Filmowym. Partnerami edycji 2019 są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Kraków, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Krakow Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Centrum Łowicka, Krakowski Klaster Filmowy, ColorOffOn, Uchostudio, kancelaria MKZ Partnerzy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. 

Patronami Medialnymi są: Film&TV Kamera, FilmPro, Polish Docs, Magazyn Filmowy, VOGUE, TVP Kultura.

Efekty pracy twórców uczestniczących w DOC LAB POLAND można oglądać w czasie publicznych pokazów Doc Hot Selection, prezentujących najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat. 

Więcej na: www.doclab.pl, www.fundfilm.pl

Informacja prasowa