POLSKIE FILMY NA FESTIWALU DOK LEIPZIG

Koniec października oznacza początek 62. edycji festiwalu DOK Leipzig. W programie jednego z najważniejszych europejskich festiwali nie zabraknie polskich animacji i dokumentów.

DOK Leip­zig to jedno z czołowych wydarzeń w świecie filmu dokumentalnego i animowanego. Każ­dego roku w Lipsku prezen­towane są najnowsze produk­cje filmowe z kilkudziesięciu krajów wszyst­kich kontynentów. W tym roku na DOK Leipzig zostanie pokazanych 310 filmów, w tym 161 filmów zostało wybranych do oficjalnej selekcji, a ponad 140 filmów trafiło do programów specjalnych.

Widzowie niemieckiego festiwalu będą mieli okazję zobaczyć dwa polskie dokumenty. „In Touch” Pawła Ziemilskiego znalazł się w Międzynarodowym Programie, a „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego zostanie zaprezentowany w sekcji Late Harvest.

Zaproszenie do międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych otrzymały trzy polskie animacje. W gronie szczęśliwców znalazły się pokazywana premierowo „Wina” Marcjanny Urbańskiej, a także „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej oraz „Ostatnia wieczerza” Piotra Dumały.

W sekcji KIDS Dok na młodszych widzów czeka pokaz animacji „The Kite” Martina Smatany. A w ramach Homage Brothers Quay widzowie będą mieli okazję zobaczyć film “Odpryski” w rezyserii Jerzego Kuci oraz dwie polskie koprodukcje zrealizowane przez duet braci Quay – “Inwentorium śladów” i “Maskę”.

Ponadto dzięki wieloletniej współpracy festiwalu z Krakowską Fundacją Filmową nasze filmy będą prezentowane również w specjalnym programie Polish Docs na targach filmowych DOK Market.

Polskiego akcentu nie zabraknie na DOK Co-pro Market. Do udziału w nim zaproszono aż trzy polskie projektu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Tegoroczna edycja DOK Leipzig rozpocznie się 28 października i potrwa do 3 listopada.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na jego stronie internetowej.